Що таке Національний кешбек
На початку вересня 2024 року в Україні почала працювати певним чином абсолютно унікальна програма стимулювання національного виробника через підвищення попиту на їхню продукцію з боку простих українців.
Фактично держава взяла на себе зобов’язання повертати людям щедрі 10% від витрачених на товари українського виробництва коштів. Це справді високий відсоток: зазвичай комерційні банки пропонують кешбек за покупки, наприклад, в продуктових магазинах в межах максимум 1%-2%. Тож стимулів брати участь у програмі національний кешбек, товари в якій мають маркування «Зроблено в Україні», чимало.
Хто може отримати кешбек
За своєю сутністю, програма Національний кешбек є дуже простою: платиш карткою за українські товари, накопичуєш кешбек у Дія, і раз на місяць отримуєш винагороду на картку. Але зважаючи на складність технічної реалізації всього проєкту, його масштабність, насправді все працює набагато складніше.
- Насамперед важливо знати, що для участі в програмі національний кешбек, банки, картки яких ти маєш у гаманці, повинні бути підключені до програми. Станом на листопад 2024 року таких фінустанов було 13 і їхній перелік поволі збільшувався.
- Друга важлива умова: картка національний кешбек. Більшість фінустанов, що беруть участь у програмі, відкривають її онлайн буквально за кілька секунд, тож з цим жодних проблем не виникне.
- Третя вкрай важлива дія: національний кешбек, точніше відкрита для нього картка з пункту 2, має бути обрана (активована) у застосунку Дія. Як така, на яку буде виплачуватися щомісячна винагорода.
Як працює програма
З точки зору технічної реалізації, програма Національний кешбек є дуже складною. Оскільки має об’єднати одразу кілька сторін-учасниць:
- Виробників товарів. Не всі українські товари, навіть ті, на яких є маркування «Зроблено в Україні» беруть в ній участь. Виробник самостійно має подати заяву на включення своєї продукції до реєстру. Щоправда, вже наприкінці 2024 року в ньому налічувалося майже 330 тисяч товарів.
- Роздрібних продавців. Щоб система знала, що ти придбав саме такий товар, магазин також має бути підключений до системи та повідомити їй, що саме ця одиниця товару бере участь у програмі і на неї слід нарахувати кешбек.
- Банки. Фінустанови у даній програмі беруть участь одразу у кількох якостях. Як еквайери, що обслуговують платіжні операції в магазині. Як емітенти карток, з яких ти сплачуєш за українські товари. А також як емітенти карток «Національний кешбек», на які зрештою відбувається нарахування кешбеку.
- Державу. Яка зрештою й консолідує всю цю інформацію та нараховує кешбек.
Графіка - madeinukraine.gov.ua
Звісно, звичайні клієнти, картка яких підключена до програми, усіх цих деталей не бачать і можуть навіть не знати. Для них відбувається все просто. Але розуміння складності механізму потрібне, щоб далі поговорити про обмеження програми.
Чи є часові обмеження на використання кешбеку?
Гроші, нараховані у якості кешбеку, мають бути витрачені до 31 січня року, наступного за роком, в який кешбек було нараховано. Тож якщо ти збирав виплати протягом 2024 року, тобі слід встигнути витратити їх до кінця січня 2025 року.
Зауваж, нарахований кешбек не можна витратити на що завгодно, неможливо й зняти їх у вигляді готівки. Наприклад, ними можна розрахуватися за комунальні та медичні послуги, спорт освіту, дозвілля тощо. Або задонатити на ЗСУ чи придбати на них ОВДП.
Як зареєструватися в програмі?
Якщо картка національний кешбек вже відкрита, слід перейти до застосунку Дія, там відкрити розділ Сервіси та у пункті «Національний кешбек» обрати вже випущену твоїм банком спеціальну картку.
Зверни увагу, що при цьому на обрану картку надходитиме кешбек за покупки, здійснені лише картками того самого банку. Їх може бути кілька, але все ж тільки за платежі цими картками ти отримуватимеш кешбек.
Умови отримання кешбеку
З цим питанням складнощів найменше. Тобі достатньо просто обирати в магазині продукти, що беруть участь у програмі, розраховуватися карткою банку, в якому в тебе відкрита та активована картка національний кешбек. Та раз на місяць, в районі 20-го числа наступного за розрахунковим місяця, отримувати зарахування на картку.
При цьому слід зважати на дві граничні суми:
- Кешбек не виплачується, якщо накопичена за місяць сума менше 2 грн.
- Максимальна сума кешбеку до виплати, яку можна отримати за місяць – 3000 грн.
Переваги програми для громадян та економіки
Теоретично, програма Національний кешбек має мотивувати українців купувати більше товарів саме українських виробників. А це додаткові кошти до бюджету, робочі місця, зростання економіки загалом. Та, зрештою, серйозна підтримка для гривні. Бо коли ти купуєш, скажімо, французьке вино, компанія-імпортер обмінює гривню на євро та перераховує її французькому виробнику. Що створює додатковий попит на валюту та стимулює послаблення гривні. Звісно, одна пляшка вина не зробить погоди на фінансовому ринку. Але в масштабі всієї країни, чим більше вітчизняних товарів споживають українці замість імпортних, тим краще для гривні.
Але поки це лише теорія. Якими насправді будуть результати програми зможе показати лише час. Наразі програма розрахована до кінця 2025 року, але не виключено, що в результаті значного успіху її буде подовжено. Та все ж зараз, через 2 місяці після запуску програми, цифри не вражають.
За даними Мінекономіки, у листопаді держава сплатила 1,22 мільйонам українців 119,2 млн грн національного кешбеку. Це втричі більше, ніж в перший місяць. Проте все ж означає, що кожен учасник програми отримав в середньому 97 грн кешбеку. А відтак – витратив на придбання українських товарів лише близько 1000 гривень.
Звісно, оцінювати програму за першими місяцями її роботи не надто коректно. Динаміка змін дуже значна. І це добре. З іншого боку, той факт що лише 1,22 млн українців доєдналися до програми, свідчить про відносно прохолодне ставлення до неї. Або про неповне розуміння, як вона працює та як взяти в ній участь.
Графіка - madeinukraine.gov.ua
Чи треба платити податок на кешбек?
Навіть це питання не є для українців очевидним. Хоча Мінекономіки, банки-учасники, Мінцифри та інші неодноразово наголошували, що національний кешбек не оподатковується.
Можливі труднощі та застереження
Ще одне питання, що турбує українців – чи безпечно брати участь в програмі. Адже при цьому забагато різних сторін та установ отримують доступ до детальної інформації про їхні покупки. Тут слід відзначити, що ставлення до цього питання є виключно індивідуальним.
Консолідацією та обробкою даних, що надають банки за дозволом клієнта в межах програми, займається інформаційно-комунікаційна система «Кешбек» Зроблено в Україні». Ці дані використовуються виключно для розрахунку та нарахування кешбеку.
Приводів не довіряти цим зауваженням немає. Тим більше, що будь-який магазин, до якого ти регулярно завітаєш по покупки та береш участь у програмі лояльності, знає про тебе та твої звички набагато більше. Та й більшість людей просто у соцмережах нерідко діляться набагато більш тендітною інформацією про себе.