18 січня 2025 року у світовій економіці відбулася непересічна подія, яка абсолютно точно увійде в історію. Без п’яти хвилин офіційно визнаний президент Сполучених Штатів, наймогутнішої економіки світу, випустив на ринок власну криптовалюту $TRUMP.
Сумарно на ринок було випущено 200 млн токенів. І лише за перші три години торгів монета увійшла до ТОП20 криптовалют за капіталізацією. Її вартість збільшилася з $7 до $75, а ринкова капіталізація на піку сягала $12,8 млрд.
Поле чудес на максималках
Інтерпретувати цю безумовно непересічну подію можна по-різному. В самого Трампа, компанія якого CIC Digital LLC і є власником 80% випущеної криптовалюти, кажуть про її символізм. Буцімто, купуючи $TRUMP люди демонструють підтримку політичної та економічної лінії президента.
Хтось дивиться на цей феномен глибше, зазначаючи, що вперше в історії президент країни випустив власну крипту. Що має означати реалістичність виконання намірів, озвучених Трампом під час передвиборчої кампанії.
Інші вбачають у кейсі початок цілої індустрії, в якій популярність особи буде оцінюватися в аналогічний спосіб. Хто, скажімо, може завадити запустити власну крипту Тому Крузу чи Кейт Вінслет?
Кожна з цих тез має право на існування. Але якщо подивитися на всю цю історію об’єктивно, з’ясується, що йдеться лише про поле чудес. На якому посаджена монета в теорії має перетворюватися на грошове дерево.
Більшість інвесторів, які вклалися у мемкоїн $TRUMP зробили це виключно з метою швидкого заробітку. Кожен з них розуміє, що монета насправді немає жодної реальної цінності, вона ніяк не пов’язана з реальним сектором економіки, не може використовуватися для розрахунків. Якщо абстрагуватися від спекулятивної складової, купувати $TRUMP чи будь-який інший мемкоїн, це те саме що придбати квиток на літак до неіснуючої країни-мрії.
Але є один важливий нюанс. Якщо в світі знайдеться достатньо людей, що так само як і ти вірять в існування армії прихильників такої держави (в саму країну чи перспективи її створення вірити не обов’язково), у покупцях на щасливий квиток дефіциту не буде. А оскільки кількість місць в літаку обмежена, їхня вартість після старту продажів буде зростати.
Соцмережі як драйвер крипторинка
Рівно така історія сталася і з $TRUMP. Після стрімкого злету вартості монети вона почала не менш стрімко втрачати ціну. Хтось звинувачує в тому $MELANIA, яку запустила дружина Трампа трохи згодом. Але істина полягає в тому, що перші інвестори у $TRUMP просто почали фіксувати прибуток. Вони купили монету по $7-10, а продали її вже по $60-70. Це дуже добре видно на графіку вартості $TRUMP. І навіть інавгурація Трампа, на яку, схоже, і робилася ставка маркетологів Trump Organization, не змогла радикально змінити ситуацію.
Графіка - binance.com
Насправді нічого поганого в тому немає. Звісно, дивно, що хайповий тренд підтримує перша людина наймогутнішої країни планети. Суто формально лідер держави, як представник влади, мав би уникати таких дій. А профільному регулятору щонайменше варто біло б зобов’язати емітентів мемкоїнів попереджувати потенційних інвесторів про всі ризики інвестування справжніх грошей в жартівливі криптовалюти. Але з іншого боку, кожен інвестор сам ухвалює рішення, зважаючи на всі ризики. Якщо інвестиція принесе самі збитки, це його – інвестора – гроші і його відповідальність.
Таку думку, щоправда, поділяють не всі. Скажімо в нещодавньому дослідженні американських науковців наводяться опосередковані докази, що соціальні мережі дуже сильно впливають на рішення інвестувати в крипту.
Близько половини опитаних дослідниками респондентів, що були користувачами соціальних мереж, інвестували у криптовалюти. Тоді як серед некористувачів частка криптоінвесторів не перевищувала 10%. Користувачі YouTube, Reddit, Twitter і Clubhouse найчастіше інвестували в цифрові валюти.
Автори роботи звертають увагу на парадоксальний феномен: соціальні мережі, які є доведеним та чи не найголовнішим джерелом дезінформації використовуються для ухвалення рішень про інвестиції в ті чи інші криптовалюти.
Очевидно, що на рівні профільних регуляторів цей тренд має бути бодай якимось чином взятий під контроль. Зрозуміло, що жодних фондів гарантування для інвесторів в криптовалюти створювати ніхто не стане. Але принаймні встановлювати вимоги щодо попередження інвесторів про ризики було б варто.
Важко сказати, чи стане запуск $TRUMP початком нової ери в криптоіндустрії, а якщо і так, неможливо сказати, скільки зможе проіснувати торгівля «хайпом». Кожен наступний запуск буде викликати все менше уваги, адже інвестувати у повітря, якого стає все більше, потрібно справжні гроші. Так само неможливо сказати, яка доля спіткатиме $TRUMP. Монета може з часом просто зникнути, а може надовго стати учасником криптовалютного ТОП20.
Так чи інакше, інвестуючи в такого роду проєкти слід бути максимально реалістичним, оцінюючи ризики. Так, якщо проявити спритність, на мемкоїнах можна заробити швидкі гроші. Але більшість інвесторів в такі активи зрештою все ж залишаються в програші.