На вітчизняному ринку склалися сприятливі умови для валютних прихильників. Умови для придбань, які доцільні на зниженні ціни. Оскільки минулого місяця гривня посилила тренд на укріплення до американської валюти та продовжує його на початку березня. Якщо в січні 2025 року офіційний курс української нацвалюти у парі з доларом піднявся на 0,5%, то вже у лютому — на 0,7%. На 1 лютого Нацбанк встановив свій оф. курс на рівні 41,8242 грн/$, а вже на 1 березня — на 41,5140 грн/$.
Регулятор це зазначав і його оцінка підтвердилася: підвищений попит на інвалюту у січні був тимчасовим, сезонним явищем, пов’язаним у тому числі зі значними бюджетними й іншими розрахунками на закритті 2024 року, у грудні. Валютний ринок перетравив цю тенденцію за перші кілька тижнів 2025-го, та в лютому ми побачили зменшення на міжбанківському валютному ринку України (ВРУ) попиту на долар і поступове збільшення валютної пропозиції. Як завдяки зростанню валютних продажів агроекспортерів, так і підприємств з інших секторів економіки. Чому сприяла ринкова ситуація та податковий період.
У березні тренд на укріплення гривні до долару не припинився, а тільки посилюється. Приміром, вчора, 5 березня, курс продажу на ВРУ спускався нижче 41,40 грн/$.
Завдяки позитивному тренду Національному банку України вдається з початку 2025 року скорочувати розмір своїх інтервенцій на ВРУ. У січні сальдо (різниця між продажем/купівлею) операцій НБУ скоротилось із $5,3 млрд (грудень 2024-го) до $3,75 млрд, а в лютому — до $3,058 млрд).

Дані - bank.gov.ua
Є цікавий момент, якщо аналізувати звіти НБУ по тижнях: відбулося зменшення інтервенцій до $455 млн/тиж. на початку лютого — це мінімум не тільки у 2025 році, а взагалі з квітня-2024. Та менше $100 млн на день. Відбувалась і купівля долару Нацбанком, може не в грандіозних обсягах, утім, це позитивний сигнал.
Станом на 1 лютого 2025 року розмір міжнародних резервів НБУ становив $43 млрд і вони забезпечували 5,3 місяці майбутнього імпорту.
Аналогічний тренд (на укріплення нацвалюти) намітився й у роздрібному сегменті, де відчутно скоротився попит на іноземну валюту з боку населення. За підсумком лютого 2025 року сальдо операцій скоротилось до $0,958 млрд — мінімальне значення з серпня 2024 року. Та на 35,3% менше, аніж у січні ($1,48 млрд).

Дані та графіка - bank.gov.ua
При цьому різниця між офіційним і середнім готівковим курсом продажу американської валюти лишалася нижчою за цільовий показник регулятора в 1%. В середньому 0,6-0,7%.
Вочевидь на першому тижні березня склалися сприятливі умови для придбання американської валюти. Та найвигідніші ціни фіксуються у безготівковому сегменті, що видно при порівнянні.
На ранок 6 березня Unex Bank пропонує купівлю американської валюти на депозит за курсом 41,37 грн/$ (проти 41,55 грн/$ — готівкою в касі) із розміщенням до еквіваленту 200 тис. грн на 93 дні на вкладі Unex Максимум під 0,1% річних. Причому клієнтам пропонується безкоштовне (БЕЗ комісії) зняття депозиту після закінчення терміну.
