Відділення та банкомати

Гроші із грошей: як не втратити свій заробіток

28 березня

Європейці налаштовані на збереження коштів. Про це свідчать останні німецькі дослідження. Deutsche Bank випустив свіжу аналітику з цього приводу: домогосподарства в цій країні збільшили свої накопичення на депозитних рахунках майже на €100 млрд (+3,6% в річному вимірі) — до €2,8 трлн, а це, на хвилиночку, 66% ВВП Німеччини.

Місцевим фінансистам подобається бажання європейців менше тринькати гроші. Вони вітають заощаджуваний тренд і вбачають в ньому великий позитив, який планують й надалі стимулювати відсотковими ставками. Пояснюють його різними факторами, та передусім — геополітичною непевністю й бажанням сімей мати хоч невелику подушку безпеки на будь-який випадок. 

Дані - dbresearch.com


Українцям, на жаль, не треба пояснювати, як це. Ця непевність є чи не у кожного після початку великої війни, й багато хто зараз намагається заощадити чи не кожну вільну копійку, як кажуть, «на всяк випадок». Ми давно опанували той тренд, що зараз починає розвиватися у Німеччині. У українців панує ключове сподівання, що той «всякий випадок», на який заощаджуємо, все ж таки стане добрим, та буде пов’язаний із різними позитивними надіями: щодо відпочинку, освіти дітей, відбудови житла, красивих ремонтів, купівлі авто чи чогось іншого, що припаде до душі. Українці звикли думати не тільки про себе, а й про всю родину, і це в нас жодна війна не відбере.

Зростання заощаджень населення в Україні видно по нашій офіційній динаміці в 2024 році: загальний приріст коштів на рахунках банківській системі становив 12,3% (до 12,3 трлн грн). Та на цьому не спиняємось: Нацбанк продовжує фіксувати подальше поступове збільшення грошей на рахунках фізосіб у 2025 році. Рухаємось за європейським трендом. Чи то європейці рухаються за нашим.

Дані - bank.gov.ua


Що у нас, на жаль, ще накульгує — це продуманість у питаннях інвестування. Оскільки, за даними Нацбанку, близько 65,8% вкладень населення у банках лишались на рахунках на вимогу. Зрозуміло, що переважно йдеться про карткові рахунки, за якими банки дуже рідко сплачують відсотки. Тож люди переважно нічого на них не заробляють, хоча подеколи тримають там значні суми. 

Звісно, ця поведінка часто-густо має воєнну складову, нервову й неприємну. Під час війни та обстрілів люди вимушені думати за принципом «раптом щось трапиться». Це можна зрозуміти й неможна засуджувати. Та варто розглядати й розумну альтернативу — диференціацію ризиків. Тобто, розподілення збережень за різними напрямками, пропорційно чи інакше. Одну частину грошей лишити на картці на будь-який випадок, другу — переказати на гривневий депозит, а решту — вкласти на валютний депозит. Тоді, принаймні, частина грошей працюватиме та приноситиме дохід, який підтримуватиме домашній бюджет. Адже додатковий заробіток ніколи не зайвий.



Тим паче, Національний банк останніми місяцями створює все більш привабливі умови для гривневих вкладень, підвищуючи свою облікову ставку. В березні вона зросла з 14,5% до 15,5% річних. Гроші намагаються захистити від інфляції та збільшити доходи вкладників. 15,5% — це найбільший показник, аніж за увесь 2024 рік. Та в банках вже можна заробити й більше.

В Unex Bank, приміром, за депозитом Unex Максимум можна отримати до 16,25% річних, причому без комісій з вільним поповненням і в онлайн режимі. Навіть у відділення ходити не обов’язково: гроші можна переказати на свій рахунок чи внести готівкою в терміналі. До того ж є різні варіанти заробітку: отримувати відсотки в кінці строку, щомісяця або взагалі авансом, тобто наперед. Сума вкладень не обмежується.

Такі умови вигідніші за середньоринкові на поточний момент, навіть після того, як інші банки почали їх потроху покращувати після вищезгаданого підвищення НБУ облікової ставки. Це можна побачити за індексом UIRD (Український індекс ставок за депозитами фізичних осіб), що його щоденно публікує Національний банк. В березні відбулось таке його зростання дохідностей за різними видами вкладів населення:

  • на 3 місяці — з 12,99% до 13,27% річних;
  • на 6 місяців — з 12,9% до 13,21% річних;
  • на 9 місяців — з 12,22% до 12,33% річних;
  • на 12 місяців — з 12,55% до 12,66% річних.

Тобто й близько не наблизилися до 16,25% річних.

При цьому кожен може диференціювати вкладення на власний розсуд і смак. Якщо треба прикупити доларів чи євро на майбутнє, то й на цьому можна заощадити. Unex Bank запропонує вигідний курс (змінюється щодня) долара та євро на депозит без комісій (за відкриття рахунків, видачу готівки) — до еквіваленту 200 тис. грн на місяць для одного клієнта, на 93 днів під 0,1% річних в доларі та 0,01% річних у євро. 

А ще Unex Bank дає щедрі відсотки при збереженні грошей просто на гривневій картці. Картку Unex Smart можна відкрити онлайн, і отримувати 5% річних, якщо зберігати на ній понад 10тис грн. За умови збереження більше 100тис грн можна отримати 8% річних. Якщо постійно користуватися карткою та оплачувати нею, то на додачу буде ще й вигідний кешбек (1% з кожної покупки), який зараховується на картку автоматично щомісяця. 

А як же слідкувати за своїм заробітком? Ну звісно, онлайн, у мобільному додатку. І не менш важлива деталь: Банк є членом Фонду гарантування вкладів фізосіб, який під час дії воєнного стану (+3 місяці) гарантує повернення 100% вашого вкладення у будь-якій сумі. 

«Гроші мають працювати», — ринковий закон, про який ніколи не варто забувати. Отже, обирайте спосіб заощаджувати розумно.

icon star icon star icon star

Хочеш залишити відгук про роботу Unex Bank?