Що таке неоподаткований мінімум?
Сутність поняття «неоподатковуваний мінімум доходів громадян» доволі непогано викривається в ньому самому. Йдеться про такі доходи фізичних осіб, до яких не застосовується оподаткування. На перший погляд все здається просто: десь у законодавстві України має міститися конкретне числове значення, яке ділить доходи громадян на такі, з яких сплачуються податки, зокрема податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. Та ті, до яких податок не застосовується.
Логіка такої норми цілком очевидна, до того ж в тому чи іншому вигляді вона застосовується у багатьох країнах: якщо заробітна плата людини, або будь який інший єдиний її дохід, є надто малим, аморально забирати в неї частину й без того мізерного прибутку у вигляді податків.
В різних країнах влада розуміє під цією «мізерністю» різні цифри. Скажімо у Польщі неоподатковуваний мінімум становить 30 000 злотих на рік. Це близько 26 000 грн місячної зарплатні, якщо перевести суму у гривні та розділити на 12 місяців. Звісно, в Україні про такі цифри годі й мріяти – поріг незастосування податку на доходи фізичних осіб в нашій країні встановлено набагато нижче.
Неоподаткований мінімум та податкова система України
Але це ще півбіди. Наведене вище тлумачення, хоч яким логічним б воно не здавалося, у випадку українського законодавства може лише ввести в оману. Адже в нашій країні де-факто існують паралельно одразу два НМДГ. 1 неоподаткований мінімум складає 17 гривень і в такому прямому вигляді міститься в Податковому кодексі. А саме, в п’ятому пункті його розділу XX.
В згаданому пункті зазначається: «Якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169 розділу IV цього Кодексу для відповідного року».
Іншими словами існує й другий «неоподатковуваний мінімум». І хоча для нього в нормах податкового законодавства є власне поняття «податкова соціальна пільга», чимало інших законів оперують все тим же формулюванням «неоподатковуваний мінімум доходів громадян», маючи на увазі насправді саме термін соціальна пільга.
Розмір неоподаткованого мінімуму в Україні
Погоджуюся, історія доволі заплутана. Ба більше, шукати пояснення, чому та за яких обставин так сталося, не варто. Просто так історично склалося, що маємо одразу два неоподаткованих мінімуми.
- Перший, той що складає вже багато років фіксовану суму 17 гривень, застосовується для визначення розміру штрафів при застосуванні норм кримінального та адміністративного законодавства. Тож коли суд призначає штраф у розмірі, скажімо, 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, закон має на увазі формулу 17 х 100 = 1700. Це і є штрафна санкція, яку належить сплатити правопорушнику.
- У другому випадку застосовується соціальна пільга, яка не є фіксованою величиною та вираховується як 50% від встановленого прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Останній не є сталою величиною та встановлюється як мінімум щорічно. А іноді переглядається по кілька разів на рік, зазвичай – щокварталу. Наприклад, неоподаткований мінімум 2024 року становить 3028 грн * 50% = 1514 грн.
Такий неоподаткований мінімум громадян, згідно вже згаданого п’ятого пункту XX розділу податкового кодексу, використовується коли має бути встановлена кваліфікація здійсненого кримінального або адміністративного правопорушення.
Тож навіть якщо йдеться про один і той самий адміністративний злочин, його кваліфікація відбувається за одним НМДГ, а штрафи до нього рахуються за іншим показником.
Де використовується неоподаткований мінімум?
З усього сказаного вище можна виділити три ключові точки застосування неоподатковуваного мінімуму доходів громадян:
- Власне класичне звільнення від податків скромних доходів фізичної особи – тут застосовується соціальна пільга.
- Кваліфікація правопорушення – також використовується податкова соціальна пільга.
- Штрафні санкції за вчинене кримінальне або адміністративне правопорушення – застосовується «класичний» розмір неоподаткованого мінімуму 17 грн.
Тут варто додати кілька слів про кваліфікацію злочину. Під цим поняттям слід розуміти терміни «дрібний», «великий», особливо великий», які використовуються в законодавстві для визначення тяжкості правопорушення. Скажімо, коли йдеться про крадіжку, «дрібною» вона вважається, якщо вартість вкраденого майна не перевищує 0,2 НМДГ. Тобто в 2024 році йдеться про 302 гривні 80 копійок.
Чи є відмінності між неоподаткованим мінімумом та податковою соціальною пільгою?
Варто відзначити, що суто формально Україна має два юридично різні поняття, хоча через особливості законодавства їхня сутність дуже схожа. Соціальна пільга де-факто має окрему назву, хоча виконує саме класичну роль: застосовується насамперед для звільнення від оподаткування маленьких доходів громадян.
У той же час та сама пільга окремим рішенням, виписаним у податковому кодексі, використовується для кваліфікації нанесеної шкоди в результаті здійснення правопорушення. Не надто зручно, але так вже є.
Сам неоподатковуваний мінімум доходів громадян є сталою величиною, що дорівнює 17 гривням, та використовується як частина формули розрахунку штрафів та інших санкцій, які призначається за кримінальні та адміністративні правопорушення.
Розглянемо типовий приклад застосування вказаних норм. Для цього чи не випадковим чином відкриємо статтю Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Це класичний випадок застосування одночасно двох різних неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в одній статті закону. Зеленою рамкою в статті виділено випадки, коли застосовується стале значення НМДГ 17 гривень. Зверни увагу, в них йдеться про санкцію, яку може бути застосовано до правопорушника. Тобто про визначення розміру виплати, яку у вигляді штрафу має виконати порушник.
Червоною рамкою виділено положення, в яких у якості неоподаткованого мінімуму буде застосовуватися Соціальна пільга, що дорівнює половині прожиткового мінімуму для працездатних громадян. Тобто 1514 грн у 2024 році. Як бачиш, тут йдеться про визначення величини заподіяної шкоди, тобто кваліфікацію правопорушення.
Як неоподаткований мінімум впливає на ваші податки?
Якщо говорити про аутентичний неоподатковуваний мінімум, розмір якого становить 17 гривень, то його величина жодним чином не впливає на податки, які має сплачувати фізична особа. Суворо кажучи, щоб позбавитися цієї плутанини, цілком слушно було б вигадати для цього поняття якийсь інший, більш релевантний термін. Скажімо, мінімальний штраф. Адже фактично це і є основна точка застосування нормативу. Проте для цього слід внести просто неймовірно багато виправлень в уже діючі закони.
А от щодо соціальної пільги, то вона справді може впливати на податок фізичної особи. Принаймні для тих громадян України, що отримують маленьку зарплату чи інший місячний дохід. Наскільки? Відповідь на це питання також дає податковий кодекс України. Він визначає, що правом на податкову соціальну пільгу можуть скористатися фізичні особи, чий місячний дохід не перевищує прожитковий мінімум, помножений на коефіцієнт 1,4.
Повертаючись до прикладу 2024 року ця сума становить 4120 гривень.
Але це не означає, що вся ця сума не підлягає оподаткуванню. Насправді від податку на доходи фізичних осіб із загальної суми звільняється лише сама податкова пільга, що, як вже зазначалося, складає половину від прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Для ситуації, що ми розглядаємо, ця величина дорівнює 1514 грн. Решта отриманого доходу оподатковується за загальним правилом. Тобто 18,5% податку на доходи фізичних осіб та 1,5% військового збору. Останній, до речі, народні депутати планували збільшити до 5% з жовтня 2024 року. Але відповідний закон на момент написання статті не було ухвалено.
Якщо ж щомісячний дохід фізичної особи перевищує 1,4 прожиткового мінімуму, то соціальна пільга не може бути до нього застосована взагалі. Відтак податки мають бути сплачені без будь-яких знижок.