1. Що таке банківський кеш-пулінг
Термін кеш пулінг не є надто розповсюдженим в Україні, хоча чимало компаній в той чи інший спосіб користується ним у щоденній практиці. Для невеликих компаній такий спосіб управління грошовими ресурсами є недоступним. Просто тому, що його неможливо застосувати.
Але коли йдеться про розгалужену структуру, в яку входять окремі підприємства, відокремлені підрозділи, наприклад філії тощо, така концепція керування ліквідністю може суттєво скоротити витрати групи компаній. Тож, кеш пулінг, що це?
Термін утворюється з двох англійських слів cash (готівка або гроші) та pooling (об’єднання). Cash pooling: що це?
Це такий спосіб керування грошовими ресурсами групи компаній або підприємства, що складається з кількох окремих підрозділів, за якого вони (ресурси) об’єднуються в одному центрі.
Об’єднання грошових потоків може відбуватися за двома сценаріями:
- Фізичне об’єднання, що передбачає перерахування коштів з рахунків різних компаній на рахунок материнської організації.
- Умовне об’єднання. За такого сценарію гроші фізично не переказуються з рахунку на рахунок без нагальної потреби, але материнська організація контролює їх на умовному єдиному рахунку.
2. Як працює кеш-пулінг
Принцип функціонування моделі cash pool доволі простий. Сутність його полягає в тому, щоб через об’єднаний рахунок надавати грошову підтримку тим компаніям у групі, які потребують додаткової ліквідності, наприклад, щоб понести витрати на закупівлю сировини. Та ефективно використовувати гроші компаній, рахунки яких мають надлишок грошових ресурсів.
Такі надлишки можуть використовуватися, щоб поповнити оборот «дефіцитної» компаній. При цьому не потрібно залучати банківське кредитування, а відтак, сплачувати відсотки. Або, скажімо, для розміщення їх на депозиті у фінустанові з метою отримання пасивного доходу.
Схематичне зображення моделі кеш-пулінгу. Графіка - Unex Bank
3. Переваги кеш-пулінгу для бізнесу
Тепер, коли ми розібралися, що таке кеш пулінг, доволі просто виокремити ключові переваги такого підходу. Загалом, усі вони лежать у площині ефективного використання наявних у бізнес групи або холдингу грошових ресурсів:
- Зменшення витрат на обслуговування банківських кредитів через перерозподіл ресурсів від компаній, що мають їх надлишок, до компаній, які потребують додаткової ліквідності.
- Максимізація пасивного доходу – об’єднуючи надлишки коштів різних компаній, можна отримати кращій умови від банку за рахунок збільшення суми депозиту.
- Повний контроль над витратами різних компаній у групі з центру. До речі, такий функціонал доступний в Unex Bank з послугою «Центр фінансового контролю».
4. Недоліки та ризики
За поточним українським законодавством безпідставне перерахування коштів між двома компаніями, навіть якщо вони об’єднані материнською компанією, не дозволяється. Це суттєво обмежує можливості використання майстер-рахунку материнської компанії та несе ризики з точки зору можливих претензій податкових органів.
Тому здебільшого Україна використовує методи кеш-менеджменту, що дозволяють контролювати рахунки різних компаній в складі групи з одного центру, наприклад, маючи права на блокування окремих витрат. Саме така концепція використовується у функціоналі «Центр фінансового контролю» від Unex Bank.
5. Як впровадити кеш-пулінг у бізнес
Один із можливих варіантів вирішення зазначеної вище проблеми є використання моделі позик між компаніями, що входять в групу. Такі позики не можуть бути безвідсотковими. Відтак компанія, що надаватиме кредит іншій, нестиме додаткові видатки. Але компанія-отримувач при цьому отримуватиме додатковий дохід. Отже з точки зору групи компаній операції не спричинятимуть додаткових витрат.
- Щоб впровадити кеш пулінг в компанії, насамперед слід провести аудит та скласти прогноз ефективності застосування моделі для групи компаній. Це вкрай важливий етап, оскільки далеко не завжди модель насправді матиме економічний сенс. Тож перед тим, як починати реалізацію на практиці, слід змоделювати майбутню фінансову структуру, врахувавши усі вхідні та вихідні грошові потоки.
- На другому етапі слід визначити одну з них, чий рахунок буде визначений основним або майстер-рахунком. Якщо структура бізнесу не має чітко виокремленої материнської керуючої організації, для цих цілей краще обирати компанію з найвищими кредитними рейтингами та фінансовими показниками. Таким чином вдасться отримати найбільш сприятливі умови за кредитними та вкладними операціями від обслуговуючого банку.
- Нарешті укласти договори про взаємне фінансування між компаніями та материнською організацією.
А якщо після розрахунків та прогнозів ваша компанія дійшла висновку, що кеш-пулінг – це зайве, рекомендую звернути увагу на послугу «Центр фінансового контролю» від Unex Bank. Цей інструмент не об’єднує грошові потоки групи компаній на одному майстер-рахунку, але дозволяє організувати повний контроль над ними з єдиного центру. Такий підхід також дозволяє оптимізувати фінансові потоки групи компаній та досягти високої ефективності у використанні наявних ресурсів.