За даними Опендатабот, станом на початок серпня 2024 року в Україні налічувалося 1,986 мільйона фізосіб-підприємців. Минулого року вся ця армія підприємців сплатила трохи більше 38 мільярдів гривень податків. Тобто приблизно 1615 гривень на кожного підприємця щомісяця. Це не набагато більше єдиного податку для ФОП 2 групи. Хоча за статистикою, найчисельнішою групою є третя: на неї припадає 53% всіх ФОПів. Щодо другою, її частка складає близько 35%.
Яка пенсія у ФОП 2 групи
Але вся ця безумовно цікава статистика, на жаль, не має жодного відношення до нарахування пенсії. Скільки б податків не сплатив ФОП, його майбутня пенсія залежить виключно від сплати внесків ЄСВ. Якщо сплачувати лише мінімальний ЄСВ, який складає 22% від мінімальної зарплати (з квітня 2024 року це 1760 грн на місяць), який би ФОП не мав дохід, скільки мільйонів гривень він не сплатив податків, пенсійні виплати будуть мінімальними.
Пенсія для ФОП, як і для найманих працівників, розраховується за однаковою формулою. При цьому у базі розрахунку лежать саме суми сплаченого ЄСВ. Чим більше внеску сплачено, тим більшою буде пенсія.
Справа в тому, що критично важливим для розрахунку пенсії є співвідношення між отриманим людиною доходом та середньою зарплатою в регіоні. У формулі розрахунку пенсії цей показник називається «Індивідуальним коефіцієнтом зарплати». На нього й множиться середній дохід людини для розрахунку.
Відтак, якщо ФОП сплачує мінімальний розмір ЄСВ, ті самі 1760 грн, його зарплатою вважається мінімально встановлені в державі 8000 гривень. Це у 2,43 рази менше середнього показника по країні, а значить, коефіцієнт зарплати вийде менше одиниці (0,8). Що додатково зменшує майбутні виплати. Тож за такого підходу, скоріш за все, у підсумку розмір пенсії не перевищуватиме прожиткового мінімуму.
Пенсія ФОП 3 група: в чому різниця?
Як зазначалося вище, правила оподаткування, а потенційно представники третьої групи платять більше, адже їхній податок не є фіксованим та прив’язаний до доходу, не впливають на розмір пенсії. Як й інші групи ФОП, вони мають щомісячно сплачувати ЄСВ принаймні у розмірі 22% від мінімальної зарплати. Більше можна. Менше – ні. Відтак розмір пенсії ФОП 3-ї групи визначається так само, як і для двох інших груп.
Як зараховується стаж підприємцям
Важливий момент для нарахування пенсії – страховий стаж. До 2023 року для виходу на пенсію у 60 років українцю потрібно було щонайменше 30 років трудового стажу. З 2024 до 2028 року до цієї цифри щорічно додаватиметься один рік. Відтак до 2028-го вимоги збільшаться до 35 років.
У випадку з найманим працівником підставою для зарахування стажу є зарплата: якщо людина отримала у конкретному місяці зарплату, з якої роботодавець, звісно, сплатив ЄСВ, цей місяць автоматично буде враховано до трудового стажу.
А от чи йде стаж ФОП, залежить від сплаченого підприємцям ЄСВ. До початку повномасштабного вторгнення великих питань, чи зараховується стаж ФОП, не виникало. Адже кожен підприємець мав прямий обов’язок сплачувати внесок. Проте на час війни підприємців звільнили від такого обов’язку, зробивши внески добровільними. Відтак трудовий стаж ФОП тепер зараховується лише тим підприємцям і лише за ті місяці, в яких було сплачено ЄСВ щонайменше у мінімальній сумі (ті самі 22% від мінімальної зарплати).
Отже, ФОП 3 група, пенсія якому цікава в майбутньому, має сплачувати ЄСВ щомісячно. Те саме правило стосується є двох інших груп фізосіб-підприємців.
Звісно, ніхто з нас не може бути впевненим, що до моменту виходу на пенсію правила не зміняться. Але, скоріш за все, майбутні пенсійні трансформації стосуватимуться імплементації та розвитку інших рівнів пенсійної системи.