Минулого тижня Держстат зафіксував в Україні новий інфляційний сплеск. За його підрахунками, у березні 2025 року індекс роздрібних цін зріс на 1,5% по відношенню до лютого та на 3,5% з початку року. А в річному вимірі зафіксовані 14,6% після 13,4% в лютому, тож бачимо пришвидшену зміну цінників.
Це може вразити, якщо порівнювати із минулорічними показниками, коли в тому ж березні інфляція в місячному вимірі зросла лише на 0,5%, а в річному сповільнилась до 3,2%. Та й 2024-й ми закінчили на 12%.

Чому зростають ціни?
У Держстаті окремо відзначили зростання вартості безалкогольних напоїв і продуктів харчування, передусім курячих яєць, що здорожчали на 18,8% відносно лютого-2025 та одразу на 44,7% до березня-2024. Виробники називали щонайменше три причини для цього:
- Зростанням цін на корми для птиці через складну ситуацію на ринку зернових.
- Збільшення витрат на утримання птиці в ще прохолодний період, йдеться про обігрів пташників.
- Сезонними коливаннями в березні: новий врожай зернових ще не почався через що утримуються високі ціни, що негативно впливає на собівартість виробництва яєць.
Тому в березні запакований десяток яєць в магазинах коштував в середньому 72-80 грн, лише під час знижок можна було в роздріб (поштучно) віднайти сорт С1 по 54-69 за десяток.
Також дуже помітним є подорожчання фруктів (на 6,6% за місяць), соняшникової олії (на 1,7%), хліба (на 1,2%), м’яса та м’ясопродуктів (на 1,2%), а також молока (на 0,7%) та вершкового масла (на 0,6%).
Підняття цін на фрукти пояснюють, передусім, сезонним зменшенням запасів у сховищах, визнаючи при цьому, що вартість тих же яблук за рік (у порівнянні із березнем 2024 року) зросла більш ніж у двічі — в середньому із 20,6 грн до 42,8 грн за кіло. Скажімо, в торгівельній мережі АТБ кілограм яблук сорту «Фуджі» та «Чемпіон» коштував в середньому 39,95 грн, а «Голден» — 41,95 грн. Якщо казати про імпортні фрукти, то там тримались такі середні ціни: банани — 65,7 грн/кг апельсини — 59,9 грн/кг, мандарин клементин — 69,9 грн/кг, лимони — 78,4 грн/кг.
Водночас у Держстаті відзначили здешевлення в березні на 0,5% рису та сала. Та наголосили на подорожчанні взуття (на 13,8% за місяць) та одягу (на 13%).
Послуги на ЖКХ зросли не дуже сильно — тільки на 0,8%, та найбільше — на 9,5% — підняли розцінки за обслуговування багатоквартирних будинків, тобто за послуги ЖЕКів, ОСББ.
А ціни на транспорт підросли на 0,2% передусім через подорожчання проїзду в залізничному та автодорожньому пасажирському транспорті на 4,4% і 1,5%, відповідно. Водночас на 0,9% подешевшали паливо та мастила.
Що буде далі?
За підсумком квітня експерти з агро очікують нового подорожчання яєць (передусім, через Великдень), водночас розраховують на їх здешевлення після свята, тобто, на останньому тижні місяця. Багато дорікань протягом цього місяця було щодо цінників на вершкове масло, де ціна пачки сягала 140 грн, проте деякі виробники знижували розцінки (до рівня 100-110грн), тому не виключається й певне вирівнювання.
По мірі потеплішання мають потроху дешевшати овочі та фрукти, не очікується здорожчання житлово-комунальних послуг. Та й взагалі є надія на загальне пригальмування інфляції.
Водночас, з 4 квітня запрацювали зміни до параметрів операційного дизайну процентної політики, які ще в березні анонсував Національний банк:
- спред між обліковою ставкою та ставкою за тримісячними депозитними сертифікатами зріс на 1%;
- спред між обліковою ставкою та ставками за кредитами рефінансування теж піднявся на 1%;
- розширилися можливості банків розміщувати кошти в тримісячних депозитних сертифікатах залежно від успішності нарощування протягом останніх 12 місяців портфеля гривневих депозитів населення зі строком більше трьох місяців (мультиплікатор підвищили з 3 до 3,5).
Це має позитивно позначитись на внесенні гривні на банківські рахунки. Адже банки поступово піднімають відсоткові ставки за депозитами населення, заохочуючи людей розміщати гривню на рахунку, захищаючи її від інфляції. Наприклад, Unex Bank робить фізособам пропозицію в 16,25% річних за вкладом Unex Максимум. Відкриття депозиту від 32 днів можна здійснити за 10 хвилин в онлайні, без походу у відділення, також у додатку доступна функція поповнення вкладу.