Двічі на рік Верховна Рада України розглядає питання щодо зміни мінімальної заробітної плати. З новин більшість з нас могли чути інформацію про підвищення цього показника, однак що це насправді означає та що таке «мінімалка» взагалі? Запрошую розібратися разом.
Що таке мінімальна заробітна плата
Мінімальна заробітна плата — це законодавчо встановлений мінімум оплати за некваліфіковану, просту працю в розрахунку за місяць або годину роботи. Саме такий мінімум роботодавець може виплатити працівнику легально: нижчу оплату пропонувати та реєструвати власник бізнесу не має права. Мінімалку як правило отримують працівники, чиї задачі під силу майже кожному та не потребують додаткових знань і навичок: це, наприклад, прибиральники, двірники, листоноші, працівники складів та заводів тощо.
Мінімалка визначається без урахування податків: інакше кажучи, від законодавчо встановленої суми потрібно відняти ще 18% ПДФО та 1,5% військового збору, і лише тоді вийде зарплата, яку отримує працівник «на руки». Норматив робочого часу для отримання мінімальної зарплати становить 40 годин на тиждень, тобто 8 годин на день при п’ятиденному робочому тижні.
Варто зазначити, що в Україні частина працівників отримує зарплатню «в конверті»: офіційно такі громадяни отримують мінімальну заробітну плату, а ось іншу, додаткову частину зарплати — «на руки» готівкою. Таким чином роботодавці «економлять» на податках, однак працівники в результаті отримують від цього лише більше проблем:
- Низька потенційна пенсія через низький офіційний рівень зарплати;
- Отримання набагато менших виплат на біржі праці, ніж реальний розмір останньої зарплати;
- Складнощі з отриманням іпотеки або великих кредитів (банки не надають їх тим, хто офіційно отримує лише мінімалку).
Від таких дій роботодавців страждає і Держбюджет: недоотримуючи податки, формується дефіцит бюджету, що спричиняє нестачу коштів на, наприклад, переобладнання лікарень, ремонт доріг чи виплату соцдопомоги.
За даними Держстату, середня зарплата в Україні у 3 кварталі 2023 становила 17,9 тисячі грн, що більше мінімальної зарплати в 6700 грн у 2,6 раза.
Якою буде мінімальна заробітна плата в Україні у 2024 році?
1 січня 2024 року Верховна Рада України з поданням закону про Державний бюджет визначила й розмір мінімальної зарплати — 7100 грн (42,6 грн за годину). Діятиме це значення до 1 квітня, а вже з цієї дати мінімалка в Україні становитиме 8000 грн (48 грн за годину). В доларовому еквіваленті за поточним курсом НБУ це $189 та $213 відповідно.
Порахуємо суми, які отримають працівники «на руки» після сплати податків (18% ПДФО та 1,5% ВЗ):
- 7100 грн = 7100 — (7100*0,195) = 5715,5 грн на руки
- 8000 грн = 8000 — (8000*0,195) = 6440 грн на руки
А тепер порівняємо, як змінювався розмір мінімалки в Україні за минулі роки:
За 10 років мінімальна зарплата в Україні збільшилась в 6,5 разів. Це пояснюється багатьма причинами, основна з яких — інфляція: через постійне знецінення гривні та зростання цін на товари/послуги, жити на ту ж зарплатню, яку отримували рік тому, стає майже неможливим. Саме тому головною метою таких змін є забезпечення підтримки рівня життя громадян, а водночас і поповнення бюджету шляхом збільшення розміру податків, що надходять до нього.
Як впливає на економіку розмір мінімальної заробітної плати
Як бачимо з таблиці нижче, відбувається постійне, тривале підвищення мінімальної заробітної плати. Який же вплив має така зміна мінімалки? Давайте розберемося разом.
Зростання цін
Майже одразу після повідомлення про збільшений розмір мінімальної зарплати в країні ціни на більшість послуг та товарів починають зростати. Так відбувається через зростання витрат підприємств і бізнесу: вимушені відтепер платити більше працівникам, вони отримують менше прибутку або й взагалі одержують збитки, а тому так само вимушено збільшують ціни задля відновлення балансу. Страждає від цього найбільше кінцевий споживач: зарплатня наче й виросла, але купівельна спроможність — ні.
Поповнення бюджету
Як не крути, однак підвищення мінімальної зарплати — це й збільшення податкових надходжень, які потім йдуть на фінансування армії, що особливо важливо під час війни, а також до місцевого та державного бюджету на фінансування видатків міста, області та країни в цілому. Без податків країна не існуватиме, а тому поповнення бюджету є вкрай важливим питанням.
Зростання реальних зарплат
Чи захочуть спеціалісти з великим досвідом працювати за 20 тисяч грн на місяць, як вони робили це ще тоді, коли мінімалка становила 6500 грн? Ні, вони або отримають індексацію/підвищення зарплати від роботодавця, або шукатимуть іншу роботу з вищою зарплатою. Отже, з підвищенням мінімалки відбудеться зростання зарплат та доходів в цілому по країні, що покращить рівень життя її громадян.
Чи є зростання мінімальної зарплатні фактором позитивним? Так, адже це тимчасово покращує рівень життя людей та збільшує бюджет.
Чи є зростання мінімалки негативним фактором? Знову ж таки, так, адже зі збільшенням мінімальної зарплатні ростуть і ціни, тому з плином часу загальний рівень життя знижується.
Врешті решт, достеменно зрозуміло одне: щоб жити комфортно та без «затягування ремінців», самої мінімалки не вистачить. Навчайтесь, розвивайтесь та заробляйте, щоб жити так, як мрієте!