Осіннє зростання цін не було несподіванкою. Проте темпи, з яким дорожчають продукти та інші товари, багатьох українців шокують. Все ж кілограм картоплі за 35 гривень, пачка вершкового масла за 100 гривень та десяток яєць за 80 грн дуже боляче б’ють по гаманцях. Насамперед, найменш заможних українців.
Чому зростає інфляція
В попередніх інфляційних звітах Національного банку можна відшукати чимало пояснень цьому феномену. Та й без нього українці чудово розуміють більшість справжніх проінфляційних чинників. Приморозки навесні та літня посуха дуже сильно вдарили по врожаю овочів, що швидко та безпосередньо вплинуло на вартість всього борщового набору. Подорожчання електрики, зростання цін на паливо також суттєво позначилися на цінах.
А останнім часом тиснути на них почали й зарплати. Кадровий голод, про який говорять вже не тільки HR-керівники українських компаній, але й урядовці, змушує бізнес збільшувати пропозиції по зарплатам українцям. Звісно, відчувають це далеко не всі з них, проте на системному рівні тренд очевидний.
До всього цього додається поступова девальвація гривні, яка не одразу, але все ж потроху збільшує ціни на імпортні товари. А їх чимало.
Цінові рекордсмени
Відтак у листопаді інфляція у річному вимірі прискорилася до 11,2%. Це лише на 0,2% менше пікової позначки, яку, за найсвіжішім осіннім прогнозом НБУ ми мали досягти у березні наступного року. Іншими словами, вже зараз темпи зростання споживчих цін випереджають прогнозну траєкторію регулятора на 4 місяці. Тобто в найближчі місяці інфляція буде прискорюватися додатково.
Графіка - Державна служба статистики
Якщо дивитися на причини такого зростання в розрізі окремих складових розрахунку інфляції, то найбільшими темпами у листопаді зростали ціни на курячі яйця – одразу на 54,6% лише за один місяць. Та й рік тому за десяток в магазинах просили на 30% менше грошей, ніж зараз.
Овочі за місяць подорожчали на 13,7%. А за рік – на 62,9%.
+30% зробило за рік вершкове масло. На понад 63% подорожчала електрика.
Загалом, із всього переліку груп товарів та послуг на понад 10% зросли в ціні 18 пунктів з 39-ти. А з «мінусом» відносно листопада минулого року завершили лише кілька груп: взуття, одяг і цукор. На тому й все.
Що буде далі?
Вже навесні наступного року інфляція почне уповільнюватися. Тому сприятиме висока база порівняння, сезонні чинники та заходи Національного банку, які ухвалюватиме регулятор. Та поки українцям слід набратися терпіння: у найближчі тижні та місяці продукти продовжать дорожчати. А їхні заощадження, якщо не подбати про захист від інфляції – знецінюватися.
Тож якщо ти бажаєш захистити власні накопичення від інфляції, рекомендую скористатися пропозиціями підвищених ставко за вкладами від Unex Bank. Підбери комфортні параметри вкладу у калькуляторі та оформлюй онлайн просто зараз, не відвідуючи відділення.