Відділення та банкомати

Українці захопилися валютою, а НБУ покращив прогноз економічного зростання

04 листопада

Жовтень – вельми активний місяць з точки зору економічних новин. В цей період Національний банк традиційно оновлює прогноз ключових макроекономічних показників, переглядає облікову ставку. А українці на фоні посилення девальваційних очікувань восени збільшують попит на іноземну валюту.


Валютні рекорди

На початку цього року на фоні чуток «про долар по 50 грн» українці стрімко збільшили купівлю іноземної валюти. У січні вперше за багато років чиста купівля населенням валюти, за даними НБУ, перевищила $1 млрд. Навесні ситуація почала заспокоюватися, проте жодного разу місячний обсяг чистої купівлі валюти українцями у 2024-му не опускався нижче позначки $500 млн. А восени, навіть попри стабілізацію курсу, девальваційні очікування знову стимулювали суттєве зростання попиту з боку населення.

Так, у жовтні 2024 року чиста купівля валюти населенням сягнула позначки $1,39 млрд. Це максимальний показник з листопада 2012 року. Загалом від початку року валютні заощадження українців зросли на $9,62 млрд.

x

Дані - Національний банк України. Графіка - Unex Bank


Важливо, що Національний банк протягом останніх кількох місяців докладає додаткових зусиль для недопущення надмірних курсових коливань. Вартість готівкових доларів вже майже три місяці знаходиться в діапазоні 41,4-41,6 грн/$.

Зважаючи на прискорення інфляції цієї осені, з високою ймовірністю схожої стратегії регулятор дотримуватиметься й надалі. До речі, такої ж думки притримуються аналітики Dragon Capital, які в свіжому звіті очікують від регулятора посиленої підтримки гривні принаймні до того часу, поки інфляційний тренд зростатиме. Тобто щонайменше до кінця весни наступного року.


Інфляція та ВВП

Осінній інфляційний стрибок виявився сильнішим за прогнози НБУ. Відтак у жовтневому макропрогнозі регулятор очікувано переглянув в сторону збільшення прогноз по інфляції. Пікових позначок, на думку аналітиків Національного банку, вона досягне наприкінці першого кварталу наступного року – 11,4% р/р. Цілком слушне припущення, зважаючи на низьку базу порівняння. До кінця року темпи зростання цін мають скоротитися до 6,9%.

Примітно, що Dragon Capital дивиться на інфляцію навіть оптимістичніше за НБУ. Тут очікують на пікові позначки на рівні 11% у квітні-травні наступного року та прогнозують уповільнення інфляції до 6,3% до кінця наступного року.

x

Дані - Національний банк України


Національний банк також збільшив прогнозні показники зростання економіки цього року. Якщо у липні регулятор розраховав на зростання ВВП на рівні 3,7%, то у жовтні оцінку було покращено до 4%. Приводом для оптимізму став менший, ніж очікувалося, дефіцит електроенергії та трохи більші врожаї ранніх зернових. Такої ж думки щодо цьогорічного зростання ВВП дотримуються й аналітики Dragon Capital. Щоправда, вони і раніше оцінювали цьогорічні темпи зростання економіки в 4%.

А от щодо перспектив економіки наступного року, оцінки Dragon Capital та НБУ розійшлися. Експерти інвестиційної компанії очікують на 3% зростання 2025 року. А в НБУ, навпаки, поліпшили прогнозне значення з липневих 4,1% до 4,3% у жовтні.

icon star icon star icon star

Хочеш залишити відгук про роботу Unex Bank?