Відділення та банкомати

Від серця до серця. Які дивіденди несе доброта?

20 березня

Останнім часом українські волонтери та благодійні організації скаржаться на зменшення донатів і пожертв, порівнюючи обсяги зборів із часами початку великої війни. Хтось відверто дорікає, а хтось просто відзначає цей момент із сумом. Нажаль, це помічають і в банках, які обслуговують відповідні рахунки: наприклад, Національний банк зазначає це у регулярних звітах щодо залишку коштів на спецрахунку, який регулятор відкрив для підтримки сил оборони з 24 лютого 2022 року й зібрав там понад 65,2 млрд грн.

Впевнена, що українці не стали черствими чи жадібними. Категорично ні. Саме завдяки найкращим, найсміливішим і найдобрішим наша держава гідно переживає страшні випробування та тримається попри все. Звісно, може з’являтися втома від війни та розчарування від новин. Утім, ми як нація рук не опускаємо. Ми знаходимо сили щодня підводитися і проходити свій шлях, простягаючи руку допомоги тим, хто цього потребує.

Чи впливає добре серце і відповідальна поведінка людини на якість її життя? Чи є якісь взаємозв’язки між добротою (яка проявляється у тому числі у благодійності) і самопочуттям, самооцінкою, добробутом людини? І якщо є, то як їх виміряти? Словом, які дивіденди несе доброта?


Американська неурядова благодійна організація Global Compassion Coalition в лютому зробила цікаву добірку щодо впливу доброти та допомоги не стільки на її отримувачів, стільки на самих дарувальників і спонсорів будь-яких масштабів. Йдеться не лише про моральний вплив, але й про фізичне здоров’я. Такі собі 10 головних переваг доброти, які зацікавили та можуть мотивувати не опускати рук, благодіяти. Адже, як кажуть в Україні мудрі старші люди: «Якщо тобі важко — знайди, кому ще важче, і допоможи: це дасть тобі змогу пережити власні труднощі і легше, і з гідністю».


1. Доброта та допомога іншим знижує стрес та покращує фізичне здоров'я

Доброта створює позитивні (підтримуючі та значущі) соціальні зв'язки, які, у свою чергу, знижують реакцію на стресори, а також задовольняють базові потреби, які мають вирішальне значення для здоров'я та довголіття. Під загальним терміном «доброта» розуміють пов'язані просоціальні емоції та поведінку, такі як турбота, щедрість, альтруїзм, емпатія, подяка та співчуття. Дослідження доводять, що позитивні соціальні зв'язки пов'язані з довголіттям та зниженням смертності, зокрема, на 50% в царині ранньої смертності.

Графічне резюме того, як заохочення позитивних соціальних зв'язків може вплинути на реакцію на стрес


2. Доброта сприяє добробуту

Регулярні прояви доброти можуть значно підняти рівень вашого власного щастя. Дарування іншим вивільняє ендорфіни, які часто називають «ейфорією помічника», робить щедрість ключовим компонентом довгострокового благополуччя. Це було доведено під час тритижневого пілотного онлайн-експерименту серед 107 філіппінських студентів бакалаврату


3. Доброта покращує психічне здоров'я

Прояв альтруїзму, волонтерська діяльність допомагає побороти симптоми депресії та тривоги, зміщує людину із особистих проблем на допомогу іншим. З’являється почуття мети та задоволення, з чим погодились 63% дорослих жителів Великобританії під час дослідження. Доброта може покращити почуття впевненості та оптимізму.


4. Доброта зміцнює відносини та будує довіру

Доброта та підтримка інших людей допомагає будувати міцні стосунки, довіру та глибші емоційні зв'язки. В цьому випадку у грі на довіру взяв участь 91 студент, після чого вимірювався рівень щастя, що був пов'язаний із частотою актів доброти та рівнем довіри. Дослідники прийшли до висновку, що без просоціальної активності люди не можуть мати багато щастя від довіри. 


5. Доброта сприяє довголіттю

Дослідження BMC Public Health довело, що волонтерство сприяють збільшенню тривалості життя, здоровішому способу життя та зниженню тривоги. Опитування проводилися серед 1504 дорослих жителів штату Техас (США).


6. Доброта створює позитивний соціальний ефект

Навіть малесеньке добро може принести велику користь. Та що дуже важливос доброта заразлива. У Американській психологічній асоціації дійшли висновку, що коли людина бачить прояв доброти, то вона сама більш схильна до щедрості, стає хоч трохи доброзичливішою. То не обов’язково має бути щось матеріальне, часто достатньо посмішки, компліменту, пропустити машину на дорозі чи притримати незнайомцю двері в магазині. Коли до тебе поставилися добре, то й тобі захочеться зробити щось приємне іншим. 


7. Благодійність покращує здоров'я серцево-судинної системи

У дослідженні Health Psychology стверджується, що витрачання грошей на інших людей формує здоров'я серцево-судинної системи, знижує кров'яний тиск, може зменшити шкідливі гормони стресу волонтерів, дарувальників, спонсорів, меценатів. Та в цілому покращує фізичне здоров'я людей похилого віку з групи ризику. У дослідах вивчались показники 273 чоловіки похилого віку з діагнозом високого кров'яного тиску. А масштаб ефекту порівняли з прийомом антигіпертензивних препаратів або фізичними вправами.


8. Доброта підтримує соціальні зв'язки

У світі, де зростає самотність, невеликі акти доброти можуть допомогти подолати розрив і створити сильніші, співчутливіші спільноти. У дослідженні, проведеному вченими з Університету Огайо (США), людям із вираженими симптомами депресії або тривожності випадково пропонувалося зробити добрі справи, долучитися до соціальної діяльності або взяти участь у короткочасному втручанні, заснованому на когнітивно-поведінковій терапії (зокрема, когнітивній переоцінці).

Було виявлено, що всі три втручання зменшують симптоми, знижують дистрес та підвищують задоволеність життям. Однак безкорисна допомога іншим показала більшу користь для соціальних зв'язків, ніж інші активності. Коли депресивна чи тривожна людина долучається до благодійності чи волонтерства, то вона відволікається від своїх проблем і власних симптомів. І це ще раз підтверджує небезпідставність української народної мудрості: «Коли тобі важко, допоможи іншому».


9. Навчання доброті позитивно впливає на учнів

Допомозі та волонтерству слід навчати дітей. Дослідження показують, що навчання доброті у школах покращує соціальний та емоційний добробут учнів, знижує рівень цькування та сприяє створенню більш сприятливого середовища у класі. І дуже тішить, що у нашій країні з’являється все більше шкіл з культурою, що культивує доброту серед учнів і впроваджує волонтерство як шкільні проєкти.


10. Компанії з корпоративною культурою, що культивує прояви доброти, мають кращий персонал

До доброти може заохочувати процвітаюче робоче місце. Дослідники переконані, що компанії з культурою, яка культивує прояви доброти, бачать вищу залученість співробітників, підвищену задоволеність роботою та високу продуктивність порівняно з іншими компаніями ринку. 

Про позитивний вплив доброти, допомоги, благодійності і підтримки інших можна розповідати дуже багато. Та найкращий спосіб це побачити — переконатися на собі, зробити першому власний крок до доброти. Благодіяти від серця до серця. А ще краще робити це регулярно, хоча б раз на місяць. Адже це дуже просто і можливо. Не знаєш, як? Тоді лови ідею нижче.

На останок я приведу короткий кейс, як Unex Bank стимулює прояви доброти та сприяє руйнуванню будь-яких перепон творити добро, дає можливість щомісячно благодіяти не витрачаючи власних коштів, і робити це з максимальною зручністю. 

У лютому 2025 року Unex Bank та Український Червоний Хрест почали випуск благодійної кредитної картки Charity. Ця найдобріша в Україні кредитка дозволяє кожному українцю долучитися до благодійних проєктів Українського Червоного Хреста та щомісяця донатити, зовсім не витрачаючи власних коштів. Як це працює? Дуже просто.

Unex Bank нараховує кешбек 0,5% на всі покупки карткою від 1 грн, включно із закордонними та покупками за рахунок кредитного ліміту. Не потрібно обирати жодних категорій, активувати кешбек – він працює автоматично. Оплачуєш карткою – отримуєш кешбек. І на початку кожного місяця уся накопичена винагорода, за винятком податків, за попередньою згодою клієнта, автоматично спрямовується на рахунок Українського Червоного Хреста. Навіть більше, за карткою передбачено нарахування 6% річних на залишок власних коштів. Чверть від цієї суми за згодою клієнта також буде щомісячно спрямована на благодійність.

Крім того, за картою може бути активовано кредитний ліміт з пільговим періодом до 62 днів. Користуватися ним чи ні, клієнт обирає на власний розсуд. Тобто картка може використовуватися як дебетова для оплати покупок, так і як повноцінна кредитна.

Картка Charity є безкоштовною при випуску та обслуговуванні. Отримати її можна як онлайн лише за 5 хвилин, так і в будь-якому відділенні Unex Bank.

Тож, якщо хочеш позитивних змін у житті — зроби свій крок до допомоги іншим на регулярній основі та залучи знайомих. Оформлюй картку Charity собі та розкажи про неї людям з добрим серцем.

icon star icon star icon star

Хочеш залишити відгук про роботу Unex Bank?