Які є системи оподаткування
Якщо спростити, в Україні для фізичних осіб-підприємців доступні дві основні системи оподаткування.
- Спрощена система оподаткування ФОП. Вона передбачає полегшені умови сплати податку та звітності перед податковими органами, але розмір обов’язкових відрахувань державі у більшості випадків не залежить від результативності бізнес-діяльності.
- Загальна система оподаткування. За якою податки сплачуються за загальними правилами, що так само діють для найбільших підприємств.
Перше, що слід розуміти, вивчаючи умови двох різних систем та обираючи найбільш коректну для твого бізнесу – спрощена система оподаткування ФОП доступна не для всіх підприємців та видів господарської діяльності.
Згідно норм Податкового кодексу України, а саме пункту 291.5, використання спрощеної системи зі сплатою єдиного податку не дозволяється для таких видів діяльності:
- Проведення азартних ігор, лотерей тощо.
- Обмін іноземної валюти.
- Виробництво та розповсюдження підакцизних товарів.
- Видобуток та реалізація дорогоцінного каменю та металів, корисних копалин.
- Діяльність з управління підприємствами, надання послуг фінансового посередництва, торгівлі антикваріатом, організації гастролей.
- Надання в оренду земельних ділянок площею понад 0,2 гектари, житла площею більше 400 «квадратів» та нежитлових приміщень, чия площа перевищую 900 метрів.
Як бачиш, перелік, якщо його додатково деталізувати, не такий вже малий. Відтак, не завжди вибір є добровільним. І, ймовірно, це одна з ключових причин, чому 76% ФОП 1-3 груп, за статистикою, обирають саме спрощену систему та єдиний податок.
Але це не всі обмеження, які має платник податків з точки зору використання спрощеної системи. Зокрема, «спрощенці» не можуть в своїй діяльності перевищувати обмеження з грошового обороту (фактично сума надходжень на рахунок ФОП):
- Для 1-ї групи – не більше 167 мінімальних зарплат на рік.
- Для 2-ї групи – не більше 834 «мінімалок».
- Для 3-ї групи – до 1667 мінімальних зарплат.
Як обрати систему оподаткування
Додатково варто відзначити, що на першій групі єдиного податку не дозволяється використовувати роботу найманих працівників. При цьому для неї використовують найменші фіксовані розміри податків, а такі спрощенці не зобов’язані використовувати розрахункові реєстратори.
ФОП на другій групі може винаймати вже до 10 працівників, але вимушений обов’язково використовувати РРО. Він також сплачує фіксовану, хоч і трохи більшу суму податку, а також військовий збір та єдиний соціальний внесок.
Підприємець, що обрав третю групу, може сплачувати податок у розмірі 5% від доходу, тобто надходжень коштів на його рахунок. При цьому не повинен звітувати по витратах. Або 3% + ПДВ із звітуванням про витрати.
Якщо дивитися на «спрощенців» з точки зору саме оподаткування, на питання, що таке спрощена система оподаткування, слід заначити важливу особливість: у випадку 1-2 груп, підприємець сплачує фіксовані внески та податки незалежно від того, чи взагалі заробляє гроші.
А для третьої групи оподатковуваний дохід – всі гроші, які потрапили на рахунок підприємця. Це перевага, якщо вони одночасно є й прибутком. Таке можливо, наприклад, якщо твій ФОП надає креативні послуги, скажімо, готує дизайн чи проектує та фактично не несе додаткових витрат. Але якщо бізнес заробляє на невеличкій маржі і гроші, що потрапляють на рахунок, більшою частиною спрямовуються на закупку товару, така система оподаткування може бути навіть менш вигідною, ніж загальна.
Загальна система оподаткування більш складна та вимоглива з точки зору звітування. Але її ключова перевага полягає в тому, що податок нараховується на прибуток. Тобто дохід мінус витрати.
Щоправда жодних фіксованих платежів до бюджету за такою системою не передбачено. Підприємець на загальних умовах сплачує:
- Податок на доходи фізичних осіб – 18%;
- Військовий збір – 1,5% (у жовтні 2024 року Рада ухвалила рішення збільшити ставку збору до 5%) ;
- Єдиний соціальний внесок – 22%.
Аналогічні ставки застосовуються до нарахованих найманим працівникам зарплат, якщо, звісно, підприємець використовує труд таких у своїй діяльності.
До переваг загальної системи оподаткування також можна віднести відсутність будь-яких обмежень щодо видів діяльності, кількості найманих працівників та жодних обмежень щодо доходів.
Наостанок трохи статистики, яка може допомогти ухвалити тобі правильне рішення.
В середині 2023 року Державна податкова служба повідомила, що в Україні налічується 200 820 ФОПів. Понад три чверті з них обрали для себе саме спрощену систему оподаткування. Поміж різних груп на той момент підприємці розділилися наступним чином:
- 1-шу групу вподобали 13,5%;
- 2-га група підійшла 37,2% «спрощенців»;
- 3-тю обрали 49,3% підприємців на спрощеній системі.
Щоб остаточно визначитися з системою оподаткування, насамперед переконайся, що вид діяльності ФОП дозволяє використовувати єдиний податок. Потім зорієнтуйся щодо інших обмежень: спрогнозуй річний дохід, проаналізуй, чи потрібні тобі наймані працівники та у якій кількості. І тільки потім визначайся, на якій системі краще працювати.