Відділення та банкомати

Облікова ставка НБУ: її значення для економіки та бізнесу України

27 листопада

1. Що таке облікова ставка НБУ

Облікова ставка Національного банку України – індикативний показник, який обумовлює вартість грошей. Проте не в сенсі їхньої купівельної спроможності, а як кредитного ресурсу. Сама по собі облікова ставка НБУ є лише цифрою і не може впливати бодай на якісь економічні процеси. Але у комплексі з низкою інших заходів, які називаються механізмами монетарної трансмісії, облікова ставка з часом формує ідентичну вартість грошей у всій грошовій системі країни, впливаючи на ставки за депозитами та кредитами, відсотками за ОВДП, облігаціями приватних компаній тощо.


2. Механізм дії облікової ставки

Крім встановлення облікової ставки, Національний банк на постійній основі проводить з комерційними банками різні операції. Наприклад, залучає в них «зайві» гроші у депозитні сертифікати, або, навпаки, позичає їм гроші у вигляді кредитів рефінансування. І в усіх цих операціях застосовується відсоткова ставка НБУ.

Відтак, підвищуючи ставку, Національний банк стимулює зростання ставок по всьому ринку: кредит стає дорожчим, а депозити починають приносити більший прибуток. І навпаки, зниження облікової ставки стимулює комерційні банки знижувати ставки з кредитами та депозитами.

Цей процес не є надто швидким. До реального ефекту зміна ставки призводить лише за кілька місяців. А іноді, коли зміни відбуваються в межах десятих відсотка, й за більш тривалий час.


3. На що впливає облікова ставка НБУ:

Слід зважати, що першим в переліку цілей діяльності НБУ визначене забезпечення цінової стабільності. Тобто у більш простому розумінні – утримання інфляції в межах прийнятного коридору.

Вплив на інфляцію

Отже насамперед облікова ставка має на меті утримувати темпи зростання споживчих цін. Але, зважаючи на інерційність процесу переносу ставки на фінансові ринки, центральний банк цікавить не тільки сама інфляція, а ще й інфляційні очікування. Адже вони дуже сильно впливають на споживчу поведінку та зрештою можуть призводити до прискорення чи уповільнення інфляції.

У часи, коли темпи зростання споживчих цін прискорюються, Національний банк ухвалює рішення про підвищення облікової ставки. Таке рішення має на меті виконання одразу кількох задач. Наприклад, реагуючи на такий крок, комерційні банки починають збільшувати ставки за вкладами, що призводить до зростання популярності депозитів. Відтак люди починають витрачати менше грошей на придбання товарів, додатково стимулюючи зростання цін, та починають більше заощаджувати.

x

Вплив зміни облікової ставки на середні ставки за депозитами строком 12 місяців. Дані - Національний банк України. Графіка - Unex Bank


Вплив на рівень кредитування

Натомість зростають й ставки за кредитами. З точку зору простих людей, це також обмежує споживчу активність. Менше бажання брати кредити стає й у бізнесу.

Стимулювання або стримування економічного зростання

Саме цей «побічний ефект» від підвищення ставки і є найбільш неприємним та небезпечним явищем. На жаль, щоб стримати зростаючу інфляцію доводиться жертвувати темпами економічного розвитку. Адже за високих ставок кредитування бізнес вимушений обмежувати інвестиції у розвиток виробництва.

Вплив на курс національної валюти

В нормальній ринковій ситуації облікова ставка має й доволі значний вплив на курс національної валюти. Якщо, наприклад, Національний банк підвищує ставку, це означає, що гривня в середньостроковій перспективі стане набагато вигіднішим інвестиційним інструментом. Її можна розмістити на банківському депозиті, або придбати гривневі ОВДП з більшими відсотками. До речі, до початку повномасштабного вторгнення цим доволі активно користувалися іноземні інвестори: вони заводили іноземну валюту в Україну, обмінювали її на міжбанку на гривню і купували за ці кошти держоблігації. При цьому надлишок пропозиції валюти на міжбанк в такі періоди призводив до зміцнення гривні. І навпаки, коли іноземні інвестори купували валюту після погашення держпаперів, підвищений попит на валюту призводив до зростання курсу долару.


4. Вплив облікової ставки на бізнес

Як вже зазначалося вище, підвищення облікової ставки уповільнює економічну активність через подорожчання кредитів. У найбільш критичних ситуаціях, коли ставка підвищується радикально, як от після початку повномасштабного вторгнення, чимало компаній взагалі втрачають сенс вести операційну діяльність та максимально її стримують. Адже отримати 20-25% річних від пасивних операцій – дуже приваблива пропозиція, скласти конкуренцію якій звичайна підприємницька діяльність може нечасто.

x

Дані та грифіка - Національний банк України


5. Поточна ситуація в Україні: які рішення приймає НБУ

На початку повномасштабного вторгнення Національний банк ухвалив низку рішень, які можна назвати шоковою терапією. Зокрема в кілька разів, до 25% річних підвищив облікову ставку. Відтоді, в міру покращення ситуації в економіці та уповільнення інфляції, ставку було знижено у кілька етапів. Важливо розуміти, що не існує жодних формул, як визначається облікова ставка НБУ. Розрахунок є досить умовним, обговорюється колегіальним органом з урахуванням поточних та прогнозних економічних даних. А вже потім ухвалюється остаточне рішення.

Останні зміни в обліковій ставці та їх причини

Ще в середині 2023 року НБУ почав досить динамічно знижувати облікову ставку і продовжував поступово зменшувати її на початку 2024-го. Проте прискорення інфляції, яке виявилося навіть вищим за очікування аналітиків регулятора, змусило НБУ переглянути прогнози щодо подальшої зміни ставки. Відтак тепер очікується, що в найближчі місяці вона зберігатиметься на відносно високому рівні 13% річних.

Оцінка впливу на економіку

Це доволі високий показник, який стримує темпи економічного зростання. Проте слід визнати, що зараз головною проблемою для України є далеко не облікова ставка. Тому оцінювати її з точки зору впливу на економіку у відриві від інших чинників не дуже коректно. З іншого боку, Національний банк має виконувати ключову задачу – забезпечувати цінову стабільність. Тож поки інфляція не уповільниться, про подальше зниження облікової ставки не може бути й мови.

icon star icon star icon star

Хочеш залишити відгук про роботу Unex Bank?