Відділення та банкомати

Що таке статутний капітал компанії та як він формується?

05 грудня

Що таке статутний капітал?

Якщо користуватися загальноприйнятим в усьому світі тлумаченням, статутний капітал це виражений у грошовій формі кумулятивний результат всіх внесків засновників та учасників компанії або підприємства, що є фінансовим чи виробничим фундаментом майбутнього бізнесу. Крім того, внески кожного із засновників чи учасників, що складають певну частку від загальної суми, визначають їхнє право голосу у подальших рішеннях щодо компанії.

Давай спробуємо максимально спростити, уникаючи юридичних формулювань. Уяви, ви з друзями вирішили відкрити виробництво паперових стаканчиків. Розробили бізнес-план, все ретельно спланували. І тепер час відкривати виробництво. Ти приніс 10 000 доларів, твій друг надав приміщення під виробництво, інший – вже мав відповідний станок. І все це може бути зареєстровано як статутний капітал новоствореного підприємства.

На практиці все, звісно, значно складніше. Наприклад, твій друг не захоче реєструвати власне приміщення у статутний фонд – це вже зайве. І віддасть його в оренду. Та й грошей ні в кого з вас зрештою може не бути. Замість власних заощаджень для цього ви використовуватиме банківський кредит. В такому разі статутний капітал відіграватиме роль суто розподілення часток між співзасновниками.

Законодавство не вимагає якийсь конкретний розмір статутного капіталу ТОВ. Відтак мінімальний розмір статутного капіталу ТОВ може складати хоч кілька гривень. Це не надто правильний крок з точки зору ставлення до такої компанії від майбутніх постачальників, клієнтів та кредиторів. Проте таке цілком можливо.

І ще один варіант статутного капіталу – статутний капітал акціонерного товариства. Він є вираженням номінальної вартості всіх випущених акцій товариства. Як простих, так і привілейованих. До речі, українське законодавство тут вже встановлює вимоги до мінімального розміру: не менше 1250 мінімальних зарплат на момент створення АТ.


Види внесків у статутний капітал

Внеском до статуного капіталу може бути багато що. З описаного вище прикладу ти вже розумієш: йдеться не тільки про гроші, але й про майно. Але варіантів ще більше:

  • грошові кошти;
  • цінні папери (наприклад, акції іншої компанії);
  • нерухомість та інше майно, зокрема й виробниче;
  • інтелектуальна власність, точніше майнові права на неї. Скажімо, програмний код для інтернет-магазину, який ти власноруч розробив чи придбав в розробника раніше, також може бути внеском;
  • володіння часткою в статутному капіталі іншої компанії.

Кожен з цих пунктів можна розбити ще на декілька. Але суть, певно, вже зрозуміла: якщо щось являє собою цінність та може бути конвертоване в живі гроші, його можна використовувати у якості внеску до статутного капіталу.

Процес формування статутного капіталу

Не можна формувати статутний капітал ТОВ за рахунок:

  • коштів, якими розпоряджається бюджет;
  • майна державних і комунальних підприємств, приватизація яких заборонена;
  • майна, що перебуває в оперативному управлінні бюджетних установ;
x

Щодо самої процедури, вона багато в чому залежить від форми, якою користуються учасники при формуванні внесків. Розглянемо найпростіший приклад – статутний капітал ТОВ, що формується у грошовій формі.

Для формування спершу потрібно відкрити спеціальний поточний рахунок банку – саме для формування статутного капіталу суб’єкта господарювання, юридичної особи. Банки чудово знають, як це треба робити, адже керуються при цьому чітко виписаними нормами Національного банку.

Законодавство також встановлює цілком чіткі строки внесення реальних грошових коштів учасників ТОВ на рахунок. Це слід зробити не пізніше, ніж за 6 місяців після держреєстрації юрособи. Слід зважати, що коли йтиметься про значні суми – понад 400 000 грн, що є пороговим значенням для фінансового моніторингу – банк обов’язково вимагатиме від учасників дані про джерела походження коштів. Особливо, якщо ти принесеш їх до банку готівкою.

Трапляється і так, що за час реєстраційних процедур, отримання ліцензій тощо один із засновників вирішує відмовитися від планів. І просто не вносить гроші вчасно. В такому випадку скликаються загальні збори учасників (це робить виконавчий орган ТОВ), на якому ухвалюється рішення:

  1. Виключати такого учасника.
  2. Зменшити статутний капітал на суму, якої бракує, якщо гроші все ж були внесені частково.
  3. Перерозподілити неоплачену частку між іншими учасниками. В такому випадку кожен з них додатково вносить ще частину загального фонду до капіталу.


Поповнення та зміна статутного капіталу

Дуже часто виникає ситуація, коли компанії потрібно провести збільшення статутного капіталу приватного підприємства. Це може бути викликано законодавчими вимогами (коли йдеться про банки, фінкомпанії, страхові тощо). Або іншими практичними міркуваннями. Наприклад, потребою у додатковому кредитуванні. Тому законодавство передбачає й таку процедуру. Для цього насамперед потрібно:

  • Провести загальні збори учасників.
  • Ухвалити потрібне рішення про збільшення або зменшення статутного капіталу.
  • Зареєструвати відповідні зміни у відділі державної реєстрації.

Остання процедура в свою чергу містить кілька кроків:

  1. Насамперед потрібно підготувати пакет документів та подати їх державному реєстратору.
  2. Після власне процедури реєстрації, отримати виписку з Єдиного Держреєстру.
  3. Повідомити Податкову про зміни, що відбулися.

Виглядає дуже просто, але кожен пункт цього переліку має купу нюансів та тонкощів. Що, зокрема, залежать від конкретної ситуації в компанії, складу її статутного капіталу. Тож допомоги досвідченого юриста тут аж ніяк не уникнути.

x

Особливості статутного капіталу в різних типах компаній

Як вже зазначалося вище, в залежності від типу компанії, вимоги та правила формування статутного капіталу можуть відрізнятися. Наприклад, для банків, фінансових компаній, страхових компаній законодавство встановлює чіткі вимоги до мінімального розміру. Не може бути менше граничного й розмір статутного капіталу акціонерного товариства. Причому в останньому випадку підрахунок ведеться від номінальної, а не реальної вартості акцій, що можуть суттєво відрізнятися одна від одної.


Статутний капітал і кредитоспроможність компанії

Насправді, статутний капітал компанії, особливо якщо ми кажемо про ТОВ, мало що говорить про сам бізнес та його успішність. Набагато важливіше, як компанія ставиться до оподаткування, тобто скільки податків сплачує, який в неї оборот, що саме вона може запропонувати банку у заставу.

Але все ж взагалі ігнорувати показник не треба. Тільки уяви, що буде думати кредитор про компанію, яка виробляє мільйони паперових стаканчиків на місяць, якщо у статутному капіталі в неї лише кількадесят гривень. Фінансова історія знає приклади сотень тисяч чи не мільйонів компаній «одноденок», які відкривалися лише для реалізації різноманітних схем. Відтак дуже малі, не співставні з обсягом діяльності цифри у статутному капіталі автоматично є підозрілими для будь-якого кредитора.

icon star icon star icon star

Хочеш залишити відгук про роботу Unex Bank?