1. Вибір банку для бізнесу
Ми вже багато говорили про різні аспекти започаткування власного бізнесу. Обговорювали, як придумати назву бренду, розглядали окремі бізнес-ніші та кейси. Але якщо всі підготовчі етапи створення власної справи вже позаду, час поміркувати, які банківські послуги потрібні бізнесу вже від старту.
Знайомство з будь-якою фінансовою установою починається з відкриття рахунку. Відзначимо, що на відміну від акаунту фізичної особи, рахунок для бізнесу потребує значно ретельнішої підготовки. Загалом цей процес нерозривно пов’язаний із так званою процедурою «встановлення ділових відносин», під час якої банк за принципом ризик-орієнтованого підходу здійснює належну перевірку клієнта.
Можливо тобі раніше траплялася на очі абревіатура KYC, що походить від англійської фрази Know Your Client (Customer). У дослівному перекладі українською вона означає «знай свого клієнта». За сутністю процедура KYC означає, що банк має розуміти, що саме робить клієнт, яким саме чином заробляє гроші, які зрештою потрапляють на його рахунок. А це потребує документів.
2. Як обрати оптимальний рахунок для свого бізнесу
Отже, навіть якщо ти скористався сучасними необанками та відкрив рахунок для свого бізнесу у зручному застосунку, це ще не означає, що за деякий час банк не попросить в тебе документи, які зможуть пояснити сутність обраної бізнес-моделі. Та й в принципі, навіть новоствореному ФОП потрібно для відкриття рахунку мати щонайменше витяг з державного реєстру.
Менше з тим, полишимо документи для відкриття рахунку й зосередимося власне на виборі банку. Отже, щоб обрати рахунок потрібно мати наступну інформацію:
- Хто твій клієнт. Якщо ти надаєш послуги бізнесу, тобі не потрібен еквайрінг, щоб приймати платіжні картки. А якщо працюватимеш з фізичними особами, без цієї послуги не обійтися.
- Грошовий потік. Скільки грошей щомісяця надходитиме на твій рахунок. Скільки вихідних платежів, наприклад, для закупівлі сировини, ти робитимеш.
- Наявність тимчасово вільних надлишків. Якщо бізнес має бодай якусь сезонність, слід додатково проаналізувати наявні в банку депозити, щоб мати можливість розміщувати вільні кошти та отримувати пасивний дохід.
- Чи потрібні тобі валютні операції. Якщо твій бізнес передбачає експортні чи імпортні операції, в тому числі в частині надання послуг, слід додатково вивчити умови купівлі/продажу валюти.
Коли всі ці параметри тобі відомі, можна приступати до вивчення пропозицій. Не акцептуй першу-ліпшу – все ретельно проаналізуй. Скажімо, в Unex Bank ти можеш відкрити рахунок за тарифним планом Unex-Прозорий. Він включає в себе всі потрібні на старті банківські послуги для бізнесу. І при цьому не має щомісячної абонплати. Що дуже важливо для мікро-підприємців на початку їх діяльності.
3. Кредитні послуги
Підприємці-початківці, міркуючи про власну справу, здебільшого покладаються на власні фінансові ресурси. Але з часом чимало з них стикаються з проблемою касових розривів, або починають замислюватися про масштабування бізнесу. А для цього власних ресурсів вже може бракувати.
Якщо бізнес генерує стабільний грошовий потік, бізнес-кредити є хорошим рішенням для вирішення згаданих викликів. Тому важливо, щоб обслуговуючий банк мав у переліку доступних послуг фінансування бізнес-проєктів за різними формами: класичний кредит, кредитна лінія, овердрафт, лізинг техніки та транспорту. Слід завчасно, ще на етапі обрання банку, ознайомитися з умовами надання таких послуг.
4. Платіжні послуги
В частині платіжних послуг значної специфіки немає. Всі банки, що працюють з бізнесом, пропонують для корпоративних клієнтів інтернет-банкінг. Але звертай увагу на вартість послуги: деякі фінустанови беруть за неї регулярну платню.
Якщо ти плануєш взяти бухгалтера для обслуговування платежів, формування та подачі звітності, поцікався в обраного спеціаліста, який саме інтернет-банкінг буде найзручнішим. Комфортні для простих людей мобільні застосунки можуть не сподобатися досвідченому бухгалтеру.
5. Консультаційні послуги та підтримка стартапів
Фінансові питання можуть викликати чимало сумнівів у підприємця. Особливо, якщо йдеться про валютні операції, звітність тощо. Відтак важливо, щоб обслуговуючий банк надавав підтримку. Не у форматі гарячої лінії, а через персонального менеджера, який добре розуміється на всіх питаннях, може швидко допомогти вирішити будь-які складнощі, що стосуються фінансів.
А от шукати фінансування стартапів у банках не варто. Такі питання краще вирішувати за допомогою спеціальних агрегаторів, бізнес-інкубаторів тощо.
6. Юридичні та податкові аспекти
Щодо юридичних та податкових аспектів, грамотний менеджер подбати не просто може, а зобов’язаний. Нажаль, через чималу кількість деталей та тонкощів, перелічити всі питання, що можуть виникати у підприємця початківця, неможливо. Але загалом менеджер департаменту обслуговування бізнес-клієнтів зможе:
- Підказати, які документи потрібні для відкриття рахунку та проходження фінансового моніторингу.
- Підказати як та допомогти отримати необхідні витяги, довідки, звіти.
- Допомогти з формуванням податкової звітності.
- Проконсультувати щодо валютних правил та обмежень.
- Підказати найкраще фінансове рішення для конкретної задачі, що стоїть перед підприємцем.
7. Поради від Юнекс Банк
Наостанок давай спробуємо все резюмувати та дамо кілька порад, які стануть тобі у нагоді при обранні банку для обслуговування бізнесу.
- Проаналізуй масштаб свого бізнесу та попроси менеджера підібрати оптимальний тарифний пакет.
- Звертай увагу не тільки на власне вартість обслуговування рахунку та платіжних операцій. Значення мають кредитні та депозитні програми банку.
- Не бери зайвих послуг. Рахунок в банку – це не мікрохвильова піч. За потреби ти завжди можеш перейти на розширений пакет з більшим функціоналом.
- Зважай на якість підтримки бізнесу. В хорошому банку тобі нададуть персонального менеджера.
І головне – «твій» банк прагне твого розвитку, наче свого. Адже розуміє, що його успіх залежить від того, наскільки успішним буде бізнес його клієнтів.