Відділення та банкомати

Договір ЦПХ чи трудовий договір: на що звернути увагу?

19 вересня

Що таке договір ЦПХ?

Договір ЦПХ – це форма укладання трудових відносин між компанією та фізичною особою. Для простоти розуміння концепції цивільно-правового договору, краще за все дивитися на нього як на звичайний договір підряду. З тією різницею, що роботи виконуватиме не фізична особа - підприємець або інша компанія, а фізична особа: дизайнер, водій, перекладач, няня для малечі, прибиральниця тощо.

Зважаючи на цивільно-правовий характер відносин, на договори ЦПХ не розповсюджуються норми трудового законодавства. Це справді зручно, коли йдеться про разову роботу, яку потрібно виконати для компанії. Якогось зиску з точки зору податків цивільно правова угода на виконання робіт не надає. Проте з нею можна серйозно зекономити на завантаженні HR-підрозділу, оснащенні робочого місяця, організації контролю за працівником, його робочим часом тощо.

Відносини між замовником та виконавцем робіт у випадку договорів ЦПХ регулюються цивільним кодексом. Причому одразу кількома його загальними, а не «профільними» статтями. Саме тому подекуди дуже важко розібратися, за яких умов цивільно-правовий договір, як форма трудових відносин доступний для підприємства, а коли використовувати його не можна.

Може тобі стане трохи зрозуміліше, що являє собою ця концепція, якщо ти власними очима подивишся на договір цпх, зразок якого розміщений за посиланням.


Що таке трудовий договір?

На відміну від договору ЦПХ, трудовий договір є чітко описаною в трудовому законодавстві формою трудових відносин. Кодекс законів про працю України присвячує їй цілу главу III. Згідно її норм, «Трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем - фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець - фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін».

На перший погляд може здатися, що йдеться про дуже схожі за суттю матерії. Але є кілька важливих нюансів, які зрештою роблять дві згадані форми радикально різними. Здебільшого всі вони вкладаються в доволі просту концепцію: коли йдеться про договір ЦПХ, компанія сплачує фізичній особі винагороду за результат. У випадку трудового договору оплачується процес.

За строковістю трудовий договір може бути:

  1. Безстроковим. В такому випадку жодних строків в угоді не зазначається.
  2. На визначений строк, який узгоджується сторонами та вказується в договорі;
  3. Таким, що укладається на час виконання певної роботи.

З точки зору роботодавця, базовим є саме перший варіант – безстроковий договір. Він застосовується у всіх випадках, коли це можливо або якщо іншого не вимагає робітник. Ба більше, положення трудового кодексу навіть зобов’язують роботодавця повідомити працівника, що працює за строковим трудовим договором, про відкриття «безстрокової» вакансії. Звісно, якщо вона відповідає його кваліфікації.

Загалом, трудовий договір покладає на роботодавця чимало обов’язків та дуже добре захищає працівника. Для нього, зокрема, мають бути чітко визначені та повідомлені ще до початку роботи:

  • Місце роботи, його функції та обов’язки, дата початку роботи.
  • Робоче місце, обладнане усією необхідною технікою та засобами праці.
  • Права на пільги, а також передбачені за роботу в шкідливих умовах компенсації.
  • Правила внутрішнього розпорядку, робочий режим.
  • Тривалість щорічної відпустки.
  • Умови та чітко визначений розмір оплати праці.

Окрім іншого, такий працівник має пройти усі інструктажі з охорони праці, протипожежної безпеки, санітарно-гігієнічних норм та вимог тощо.


Ключові відмінності між договором ЦПХ та трудовим договором

Суворо кажучи, договір ЦПХ є договором підряду. Згідно якого одна сторона замовляє роботи чи послуги у чітко визначеному обсязі, а інша їх виконує. При цьому замовник не бере на себе жодних зобов’язань по оснащенню робочого місця, охорони праці тощо. Всі ці моменти є зоною відповідальності виконавця: яким чином він виконуватиме замовлені роботи, як і де буде брати для цього потрібне обладнання, де розташовується його робоче місце – все це клопіт виключно виконавця. Замовника цікавить лише результат, процес ж не має значення.

x

За трудовим договором працівник виконує роботу. Як правило, регулярну. Оплата, яку він отримає за це, так само є регулярною й не залежить від кінцевого результату. Тобто винагороджується процес, а не результат.

Відтак можна зрозуміти, що договір ЦПХ можна застосовувати для разових робіт. Якщо, скажімо, виробник соків замовляє розробку дизайну нової упаковки, або банку потрібен працівник, для підключення придбаного генератора до мережі відділення.

Звісно, в таких випадках можна скористатися послугами компанії або ФОП. Але іноді справді трапляються ситуації, коли дешевше та швидше для цього скористатися послугами приватної особи. Наприклад, в начальника відділення є сусід-електрик, який не проти заробити трохи грошей, або у менеджера за продажів є знайомий дизайнер. Саме у таких випадках й стане у нагоді договір ЦПХ.

Як тільки мова заходить про регулярну роботу, особливо якщо її тривалість перевищує рік, слід заключати трудовий договір.


Переваги договору ЦПХ

Резюмуючи все вищезгадане можна дійти простого висновку: всі основні переваги цивільно-правового договору лежать в «бюрократичній» площині. А саме:

  1. Менше паперів. Не потрібні жодні накази, трудові книжки, облік робочого часу. Жодних стосів паперів та мінімум бюрократії. Всі ці клопоти заміняє звичайний договір підряду. І все абсолютно законно.
  2. Скільки коштує робота виконавця, вирішують сторони і тільки вони. Тож жодних «мінімалок», претензій щодо «зарплатної дискримінації» за будь-якими ознаками тощо. Якщо хтось погоджується виконати роботу дешевше, хоча іншому виконавцю компанія платить більше – жодних проблем. До того ж сплачувати за роботи потрібно після повного їх виконання.
  3. Жодного контролю. Не потрібно контролювати присутність працівника на роботі, рахувати кількість його перекурів, вести табель тощо. Виконавець несе чітко визначену договором відповідальність за якість та строки виконання робіт. Відтак зацікавлений зробити все вчасно та як слід.
  4. Економія. До того ж у роботодавця не виникає зобов’язань щодо оплати понаднормового часу: якщо виконавець хоче працювати вночі або навіть цілодобово – його право. Ані спецодягу, ані канцтоварів, ані навіть протигазів надавати в такому випадку не потрібно. Це також можна вважати економією.
  5. Жодних відпусток та лікарняних – норми кодексу законів про працю не розповсюджуються на договори ЦПХ.
  6. 22-га стаття Цивільного кодексу забезпечує гарантії відшкодування збитків, що була заподіяна стороні у разі порушення її цивільного права. Це стосується, до речі, й упущеної вигоди. Тож якщо виконавець якимось чином зможе нанести збитки замовнику, він має відшкодувати їх в повному обсязі.

Цивільно правовий договір зразок.


Переваги трудового договору

Якщо дивитися на трудовий договір у якості конкурента договору ЦПХ, може здатися, що переваг у першого немає. Але це не зовсім так. Справа в тому, що не в усіх випадках цивільно-правовий договір може бути використаний. Почати хоча б з суті виконуваної роботи.

Зважаючи на той факт, що виконавці робіт за договором ЦПХ не захищені кодексом законів про працю, й самі працівники, й Державна служба України з питань праці за замовчуванням прагнуть до встановлення трудових відносин за повноцінною процедурою. На сайті останньої навіть розміщено опитувальник для фізичних осіб, що працюють за договором ЦПХ. Він містить 14 питань. Достатньо двічі відповісти «так», щоб у Держпраці виникли достатні підстави вважати, що роботодавець незаконно використовує цивільно-правову форму. З цього можна зрозуміти, що ключова перевага трудового договору – мінімізація ризиків для компанії. Звісно, у тих випадках, коли виникають сумнів у законності використання ЦПД.


Недоліки договору ЦПХ

Доволі об’ємний перелік переваг договору ЦПХ ще не означає, що він не має недоліків. Зауважте, тут і раніше говоримо про такі виключно з точки зору роботодавця.

  1. Ви ніколи не можете бути впевнені, що роботу виконуватиме той, хто підписав з вами угоду. Юридичних наслідків така підміна не несе – виконавець має право використовувати субпідряд. Але якщо ви «купували» роботу саме цього спеціаліста, бо маєте рекомендації від колег, просто чули про нього раніше, така «заміна гравця» може стати неприємним сюрпризом. При цьому фактичні та очікувані результати, м’яко кажучи, не співпадатимуть.
  2. Якщо договір підписується з незнайомцем, ви взагалі не можете бути впевнені в його компетенціях. Випробувальний термін для договору ЦПХ не допускається.
  3. Відсутність контролю над процесом можна вважати перевагою, а можна і недоліком.
  4. Цивільний кодекс в тій же мірі захищає виконавця, що і компанію. Це означає, що ви не можете бути застраховані від претензій виконавця з відповідним позовом до суду. Строк позовної давності в таких випадках складає три роки.
  5. Найбільший ризик, про який вже говорили вище – договір ЦПХ може бути визнаний трудовим в судовому порядку. Санкції – адміністративні для керівника та фінансові для компанії. Доволі болючі й неприємні.
  6. Підприємствам, що ведуть ліцензовану діяльність, для якої потрібні кваліфіковані кадри з відповідним підтвердженням, наслідком такого спрощення може стати втрата ліцензії.

І нарешті. ЦПХ не має податкових переваг. Передбачає договір ЦПХ податки: ПДФО, ЄСВ та військовий збір. Причому податковим агентом є компанія, що замовила роботи.

x

Кому підходить договір ЦПХ?

Думаю, здебільшого вже очевидно, що договір ЦПХ не є панацеєю та в жодному разі не може розглядатися у якості заміни трудовому договору, якщо фізична особа:

  • Виконує систематичну та безстрокову роботу в інтересах компанії.
  • У трудовій діяльності використовує обладнання компанії, робоче місце або навіть приміщення.
  • Завершення одного завдання означає отримання нового.
  • При цьому фізична особа отримує систематичну та фіксовану оплату за свою працю.

Це лише частина «тесту», за яким органи Держпраці з’ясовують, чи насправді компанія мала право застосувати положення Цивільного кодексу, замовляючи в фізичної особи роботу.

Коли йдеться про разову розробку логотипу чи брендбуку, одноразову комунікацію з клієнтами чітко визначеної бази, налаштування комп’ютерної мережі компанії після переїзду – все ок. Але якщо прибиральниця приходить до офісу раз на тиждень протягом кількох років, прибирає пилососом, що належить фірмі, використовує придбані компанією засоби, договір ЦПХ не підходить.


Кому підходить трудовий договір?

Певно, вже очевидно, що трудовий договір є більш підходящою формою трудових відносин, коли йдеться про виконання постійної системної роботи на майданчику роботодавця. Так, це не надто зручно з бюрократичної точки зору, але не несе ризиків та у більшості випадків є юридично бездоганним.


Юридичні ризики використання договору ЦПХ замість трудового договору

Законодавство України прямо та однозначно забороняє застосовувати працю громадян без належного оформлення трудових відносин та вчиняти дії, щоб приховати трудові відносини. Відтак неправомірне використання договору ЦПХ замість належного оформлення трудових відносин карається дуже жорстко. 2018 року суд стягнув з будівельної компанії штраф у понад мільйон гривень за дев’ять працівників, які виконували роботи з утеплення фасаду. Тоді йшлося про неналежно оформлені договори ЦПХ, що, зокрема, не містили даних про обсяг та вартість робіт. Відтак у суду виникли підстави вважати застосування цивільно-правової форми «підміною» повноцінної форми трудових відносин.

Стаття 265 кодексу законів про працю України станом на середину 2024 року передбачає штраф у десятикратному розмірі мінімальної зарплати за фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору. Тож якщо буде доведено факт неправомірного використання цивільно-правової форми, за кожен факт порушення доведеться сплатити по 800 000 грн.


Як зробити вибір?

Саме час підсумувати все викладене вище. Договір цивільно-правового характеру можна застосовувати у бізнес-практиці. Це зручна та комфортна альтернатива трудовому договору, коли справді йдеться про виконання разових робіт. Для яких повноцінне працевлаштування не має сенсу через обмежений обсяг та строк їх виконання. Якщо робота може бути виконана, скажімо, за місяць-два й компанія не має потреби у послугах спеціаліста в подальшому, договір ЦПХ використовувати можна. За умови належного оформлення договору, без відвертих помилок, що можуть свідчити про «підміну», це абсолютно безпечно.

Але навіть у таких випадках краще все ж скористатися послугами спеціалістів, що оформили ФОП та професійно займаються своєю діяльністю. Ця процедура дуже проста та не займає багато часу. А належне оформлення договору з ФОП знімає навіть найменші сумніви щодо релевантності укладання контракту на виконання разових робіт.

Справжні ризики договір ЦПХ несе у випадках, коли його використовують не зовсім чесно, намагаючись знизити бюрократичне навантаження на відповідальні підрозділи. Держпраці дуже ретельно перевіряє всі цивільно-правові договори, тож сподіватися на удачу не варто. А штрафні санкції за такі порушення, як можна переконатися вище, дуже суттєві.

Ось кілька ключових моментів, які однозначно будуть сигналізувати про недопустимість використання договору ЦПХ:

  • Безстроковість робіт або занадто великий строк (понад рік), визначений у цивільно-правовому договорі.
  • Відсутність чіткого «цифрового» описання обсягу робіт та підсумку, який має бути отриманий в результаті їх виконання. А також вартості виконуваних робіт.
  • Встановлення графіку роботи для працівника впродовж дня та тижня, вихідних, відпустки тощо.
  • Виконання роботи у приміщенні роботодавця: офісі, виробничому майданчику тощо.
  • Виконання роботи на робочому місці, що було оснащено замовником робіт. Або виконання робіт інструментами чи засобами, що належать роботодавцю.
  • Регулярна фіксована оплата роботи виконавця. Наприклад, у вигляді щомісячної зарплати.
  • Винагорода, що сплачується працівнику, є єдиним джерелом його доходу.
  • Заборона на використання субпідряду для виконання робіт, що описані в договорі

Якщо бодай один з цих пунктів стосується фактичного виконання робіт виконавцем, краще уникнути використання договору ЦПХ. Та або скористатися послугами ФОП чи юридичної особи, або оформити трудові відносини належним чином. Це складніше, особливо коли йдеться про невеличкі компанії, проте набагато безпечніше.

Сподіваємося, що цей матеріал не залишив жодних сумнівів, щодо допустимості використання договорів цивільно-правового характеру при оплаті роботи фізичної особи. І тепер ви точно та однозначно зможете вирішити, в яких випадках договір ЦПХ є ідеальним за простотою рішенням, а в яких користуватися ним не варто.

icon star icon star icon star

Хочеш залишити відгук про роботу Unex Bank?