Відділення та банкомати

Гроші в обмін на цигарки. Як Великобританія бореться з курінням

20 серпня

Великобританія є однією з провідних країн світу з точки зору боротьбі з курінням. З середини 1980-х років країна проводить послідовну та вкрай жорстку політику, що ускладнює життя як виробникам сигарет, так і їх споживачам. Наскільки?

У квітні цього року в парламенті країни було схвалено у першому читання законопроєкт, що незабаром може встановити пожиттєву заборону на продаж тютюнових виробів дітям, народженим після 1 січня 2009 року. А вартість цигарок в країні є найвищою серед усіх європейських країн: у серпні 2024 року пачка тут коштувала більше 15 фунтів. Це еквівалентно 800 гривням.


Навіщо країни боряться з курінням

Може здатися, що в настільки жорстких обмеженнях немає економічного сенсу. Курці приносять до казни мільярдні податки. Стабільно та надійно. А всю шкоду від нездорової звички беруть на себе. Саме так: після встановлення жорстких заборон на куріння в суспільних місцях 2007 року проблемою шкоди пасивного куріння здебільшого можна знехтувати.

Менше з тим такі країни, як Великобританія, готові вдаватися до заходів, що межують із порушенням прав людини, аби тільки зупинити куріння. І це навіть при тому, що частка курців тут постійно знижується. Лише з 2019 по 2022 рік вона впала з 14,1% до 12,9%. Та Великобританії цього мало. Вона хоче повністю подолати куріння в країні.

З державницької точки зору в тому є прямий сенс. Куріння, за підрахунками ВООЗ, є найбільшою загрозою громадському здоров’ю. Про рак, серцево-судинні захворювання ти, звісно, чув. А якщо палиш – читав про ці та інші наслідки на пачках цигарок. Але лише ними шкода не обмежується.

Скажімо, у свіжому звіті комісії The Lancet з проблем деменції було підраховано, що боротьба з 14 ключовими чинниками ризику розвитку деменції (втрата когнітивних функцій, притаманна літнім людям) може запобігти 40% випадкам захворювання та зекономити Великобританії 4 мільярди фунтів. Серед ключових чинників ризику зокрема вказується й куріння.

Логіка дуже проста. Замість того, щоб витрачати гроші на лікування та догляд за своїми громадянами у передпенсійному та пенсійному віці, економіка могла б отримувати зиск від їхньої продуктивності. Навіть якщо такі люди не будуть працювати умовними консьєржами, активне споживання товарів та послуг ними створювало б додану вартість та підтримувало розвиток економії. Загалом ця проблема стоїть тим гостріше, чим тривалішим стає життя.


Вищі ціни – менше курців

Схоже, що з 1985 року Великобританія перепробувала всі можливі способи боротьби з курінням. Крім заборони реклами та паління у суспільних місцях, про які я згадував вище, тут постійно проводять загальнонаціональні кампанії на кшталт «місяць без куріння». З 2016 року всі цигарки продаються в однакових пачках гидкого болотного кольору. Та постійно підвищується вартість.

Щороку ціна індексується таким чином, щоб врахувати інфляцію та додатково підвищити вартість на 2-3%. Тож наразі пачка з 20 цигарок коштує у Великобританії понад 15 фунтів. Якщо перевести це на гривні та порівняти з середньої зарплатою, середньостатистичному курцю вистачило б місячних доходів лише на шкідливу звичку.

І це працює. Згідно даних опитування, результати якого були опубліковані у квітні цього року в авторитетному BMJ, частка курців, що робили спробу кинути палити, вмотивовану ціною, зросла з трохи більше ніж 19% у березні 2018 року до трохи менше 25,5% у травні 2023 року.

Іншими словами постійне збільшення вартості цигарок працює. І чим дорожчою стає звичка, тим більше натхнення кинути її.


Що в Україні?

Розповсюдженість куріння в нашій країні залишається доволі високою. За даними ВООЗ, 2020 року в Україні курили 25,8% населення. Це менше, ніж 2020 року, коли цигарки в кишені носили 37,7% українців. Але значно більше, ніж у тій самій Великобританії.

Згідно оновленого плану підвищення вартості цигарок, до 2028 року ціна пачки в нашій країні з врахуванням можливої девальвації зросте до 228 гривень. І це, на жаль, занадто мало, щоб стати мотивом кинути палити для курців зі стажем.

«На жаль», бо йдеться не про надходження податків до бюджету, не про навантаження на гаманці українців, а про здоров’я нації. Приклад Великобританії у цьому сенсі є найбільш красномовним. Хоча навіть його навряд чи можна назвати ідеальним. Тим більше, що в світі є країни ще менш дружелюбні то куріння.

x

Вартість пачки цигарок в окремих країнах світу. Інфографіка - Statista

icon star icon star icon star

Хочеш залишити відгук про роботу Unex Bank?