Початок будь-якого року – чудова пора для складання прогнозів та визначення трендів. Звісно, для України у 2025 році головним питанням та одночасно болем залишається війна. Але попри значну невизначеність українські банки, навіть якщо не надто того прагнуть, рухаються загальносвітовим курсом. А там зараз міркують, як впровадити штучний інтелект, здолати шахрайство, що є далеко не тільки українською «халепою». Розробляють рішення, що дозволяють інвестувати пересічним громадянам у смартфоні. В тому числі й у криптовалюти.
1. Зростання штучного інтелекту та автоматизації
Штучний інтелект – найбільший та найгучніший прорив минулого року. Абсолютна більшість наукових, зокрема у сфері медицини, відкриттів 2024 прямо або опосередковано пов’язані із алгоритмами ШІ. Вони швидко навчаються на великих базах даних, що були зібрані раніше, та знаходять закономірності, які раніше залишалися поза увагою людини.
Штучний інтелект все більше і більше просочується у повсякденне життя людини. Навіть якщо ти сам ніколи не користувався ChatGPT або Gemini, немає жодного сумніву, що алгоритми або ухвалені ними рішення зустрічалися тобі ще минулого року.
Потенціал штучного інтелекту дуже значний. Особливо, коли йдеться про фінансові ринки. Тож, звісно, оминути цю тему, міркуючи про зміни в банківській сфері 2025, просто неможливо. Тож давай спробуємо розібратися, де саме може стати у нагоді ШІ.
Кредитні рішення
Революція фінтех у банківському секторі відбулася ще кілька років тому. Зараз більшість фінустанов мають рішення для дистанційного обслуговування клієнтів: від так званого онбордінгу до обслуговування та надання позик.
Донедавна рішення щодо кредитів (принаймні в частині невеликих споживчих позик) ухвалювали скорингові моделі, які за низкою критеріїв визначали умовну оцінку у вигляді балів по кожному потенційному позичальнику. Банк при цьому, оцінюючи ризики, встановлював межу, оцінка вище якої дозволяла видати кредит клієнту.
Потенційно штучний інтелект може змінити цю парадигму. Якщо алгоритму надати достатньо велику базу даних, він зможе з’ясувати абсолютно нові закономірності, що будуть корелювати з надійністю позичальника та його фінансовими звичками. При цьому оцінка ШІ може ґрунтуватися далеко не тільки на даних кредитної історії. Теоретично він може «аналізувати» абсолютно будь-яку доступну інформацію про клієнта.
Боротьба за шахрайством та фінансовий моніторинг
Ще одна велика зона застосування штучного інтелекту – кібербезпека та аналіз клієнтів на предмет дотримання законодавчих норм щодо протидії відмиванню коштів.
Алгоритми, аналізуючи притаманну конкретному клієнту фінансову поведінку, можуть стати надійним інструментом захисту його грошей від шахрайських схем, яких з кожним роком стає все більше. Так само їх можна використовувати для виявлення потенційно протиправних операцій, санкціонованих самими клієнтами.
Але тут, як і всюди з алгоритмами ШІ, чимало залежить від здатності людини надати моделі достатньо даних. Програмний код не може самостійно зрозуміти, чи є конкретна дія «поганою» чи протиправною. Спершу модель треба навчити, продемонструвавши їй, що є добре, а що ні. Тому поки важко сказати, чи зможуть винахідливі шахраї бути завжди на крок попереду.
Страхові рішення
Минулого року в США спалахнув величезний страховий скандал, що став однією з причин вбивства – у грудні один відчайдуха застрелив голову найбільшої в країні страхової компанії у сфері медицини UnitedHealthcare Брайана Томпсона. Не стану вдаватися до деталей того злочину. Але відзначу, що компанія зараз захищається в суді від звинувачень у застосуванні алгоритмів ШІ, які дозволяли відмовляти у сплаті медичних послуг клієнтам. В одному з позовів зазначається, що 90% відмов, ухвалених алгоритмом, були оскаржені під час апеляції. Тобто їх від самого початку вважати помилковими.
Це не дуже приємний приклад, але він наочно демонструє: штучний інтелект не просто може застосовуватися при ухваленні фінансових рішень, він вже активно використовується. Тож говорячи про фінансові тренди 2025, просто неможливо оминути цю тему.
Але якщо повернутися до більш зрозумілих та локальних трендів для нашої країни, то слід згадати про кілька інших напрямів.
Криптовалюти
Криптовалюти наприкінці року, зокрема через перемогу Трампа на виборах в США, знову очолили фінансові тренди. Але Україна у цьому питанні досі пасе задніх. Аж настільки, що в меморандумі з МВФ прямо зазначена вимога нарешті законодавчо врегулювати операції з криптовалютами. Закон про віртуальні активи було ухвалено раніше і в теорії він міг би вже набрати чинності, але цьому заважає неврегульоване питання оподаткування операцій з криптою.
Проте на початку 2025 року голова податкового комітету Верховної Ради повідомив, що відповідний закон буде ухвалено найближчим часом. До речі, в ньому головним регулятором ринку визначено Мінцифри. Певні підзаконні акти має розробити і НБУ – це також вимагатиме часу. Але все ж є всі шанси, що операції з криптовалютами стануть в Україні абсолютно легальними вже цього року.
Миттєві перекази
Наприкінці минулого року НБУ запустив оновлену версію СЕП, в якій вже реалізовано можливість миттєвих платежів за IBAN. Тож можна чекати, що 2025 року такі ж швидкі, як p2p, але набагато дешевші платежі за IBAN можуть стати трендовими. Єдине, що може стати на заваді – боротьба зі схемами так званих «дропів», через які перекази коштів між фізичними особами почали обмежувати ще минулого року.
Інвестиції в смартфоні
Наразі купівля акцій іноземних емітентів приватними особами є обмеженою. Але якщо безпекова ситуація в Україні цього року радикально зміниться на краще, можна чекати на суттєве послаблення таких обмежень. Тож інвестиції у смартфоні знову можуть стати трендовим напрямом.
ESG
Принципи ESG, що розшифровується з англійської як Environmental (навколишнє середовище), Social (соціальний аспект) та Governance (управління) – вже є загальносвітовим трендом. Але з 2025 року вони, навіть попри війну, стануть трендом в кредитуванні МСП. Адже державна пільгова програма 5-7-9% від початку року вимагає від банків-учасників та позичальників відповідати принципам ESG.
2. Актуальні тренди інвестування у 2025 році
Сучасний банкінг важко уявити без інвестиційних продуктів. На жаль, через війну та запроваджені обмеження українці зараз мають обмежений набір інструментів інвестування заощаджень. Окрім банківських депозитів для них доступні лише купівля валюти та ОВДП.
Запуск повноцінного ринку інвестицій, з доступом до облігацій та акцій закордонних емітентів, криптовалют тощо вимагає серйозні зміни в банківській сфері. І, на жаль, зараз неможливо спрогнозувати, чи будуть вони запроваджені бодай в обмеженому вигляді. Адже це прямо залежить від перебігу війни, експортного та інвестиційного потенціалу України загалом та окремих компаній та напрямів зокрема.
Хочеться сподіватися, що 2025 року Україна отримає заслужену, вистраждану та довгоочікувану перемогу. Та нарешті зможе повернутися до мирного життя, в якому створення, а не знищення, є ключовим сенсом. За такого сценарію цілком ймовірно, що вже цього року українці зможуть стати частиною глобального ринку інвестицій.