На початку січня цього року Національний банк України оприлюднив на офіційному сайті результати чергового опитування підприємців щодо їхніх очікувань в частині ділової активності у грудні. За підрахунками регулятора, загальний індекс впав з 47,2 до 45,9. Це означає, що більшість опитаних компаній вважають, що результати їхньої роботи у грудні будуть гіршими за показники листопада.
Що таке ІОДА?
ІОДА (індекс очікування ділової активності) – це індикативний показник, що відображає суб’єктивну оцінку представниками бізнесу перспектив їхньої діяльності у найближчому майбутньому.
Кожного місяця у перші кілька тижнів Національний банк проводить опитування 508 представників підприємств з 4-х секторів (торгівля, промисловість, будівництво, послуги), запитуючи їх як про загальну оцінку майбутнього, так і про окремі деталі. Скажімо, представників промисловості запитують щодо очікувань відносно залишків готової продукції та цін на сировину.
За спеціальною формулою вираховують так званий «дифузійний» показник для кожної окремої галузі, а потім зважений на вагу кожної галузі середній показник. Оцінка на рівні 50 означає, що загалом бізнес очікує від поточного місяця таких само результатів, як від попереднього.
Коли оцінка складає більше 50, на ринках панує оптимізм. Коли падає нижче позначки – бізнес очікує погіршення.
Звісно, індекс не можна розглядати у якості надійного прогностичного інструменту, адже йдеться про суб’єктивні оцінки, що часто грунтуються лише на відчуттях. Але у світі бізнесу очікування часто є навіть важливішим чинником впливу, ніж якісь окремі події.
Загалом, падіння індексу наприкінці та початку року – цілком традиційна картина. Після передріздвяної «гарячки», коли всі намагаються встигнути все, люди купують одне одному подарунки, їздять в гості, завітають до ресторанів та в принципі намагаються владнати всі справи, останні тижні грудня та перші січневі завжди є дещо кволими. Скорочується споживчий попит, знижується бізнес-активність.
Зрозуміло, що під час війни свята є доволі умовними. Менше з тим, нехай і обмежена, але певна сезонність на ринках зберігається. Але цього року зовсім не свята стали приводом для песимізму бізнесменів.
Серед ключових чинників погіршення очікувань вони називали посилення безпекових ризиків, зростання кількості та інтенсивності обстрілів енергетики, через які запроваджуються відключення електрики.
Додаткових витрат бізнес очікує і через дефіцит кадрів та необхідність підвищувати зарплату робітникам. Дорожчає через зростання цін на паливо й логістика. Та й загалом інфляція є підвищеною. Все це змушує бізнес думати, що наступного місяця показники їхньої діяльності будуть гіршими.
Дані та графіка - Національний банк України
Лише представники торгівлі дивилися на очікувані результати грудня більш менш спокійно. Хоча і в цьому сегменті індекс очікувань знизився відносно листопада з 51,4 до 49,9. Та все ж це дуже непоганий показник – у грудні минулого року торгівля оцінила перспективи у 46,9 балів.
Найбільш песимістично грудень 2024 року оцінили представники будівництва – 43,4 бали. Що насамперед пов’язано із сезонними чинниками: будівництво взимку завжди стримане. Але й промисловість (44,6) та послуги (44,5) випередили галузь-лідера песимізму лише трохи.
Чи варто засмучуватися через ці показники? Напевне, ні. Звісно, безпекові ризики нікуди не поділися, а інфляція справді випереджає навіть найсвіжіші прогнози банківського регулятора. Не додає настрою й минулорічна девальвація та цьогорічні курсові очікування. Але навіть за таких умов український бізнес може дивитися у майбутнє з оптимізмом. У попередні два роки, попри дуже схожу безпекову та енергетичну ситуацію, навесні індекс очікувань ділової активності виходив у зону оптимізму. Тож і цього року з першими весняними промінцями сонця він обов’язково зросте.