1. Вступ
Наприкінці 2024 року, коли, всі вже майже забули про криптовалюти, ринок буквально вибухнув. А про біткоїн, здається, почали говорити навіть бабусі. Нічого дивного в тому немає: лише за один тиждень у листопаді найпопулярніша криптовалюта подорожчала з $67 тис. до $99 тис.
Зростання вартості біткоїн перетворило криптовалютний ринок на один з найбільш динамічних, привертаючи увагу численних інвесторів – інституціональних та приватних – до низки інших криптопроєктів. Скажімо ETH зріс майже відвічі, а Dogecoin навіть ще більше.
Трохи згодом ажіотаж знизився, але найпопулярніші криптовалюти досі тримають близькі до рекордних позначки. Приводом для того є насамперед очікування інвесторів: в мережі не складно знайти прогнози відомих аналітиків, які пророкують криптовалютам значне зростання у 2025 році.
2. Аналіз ринку криптовалют у 2025 році
На початку 2025 року капіталізація ринку криптовалют дещо впала. Максимальних позначок вона досягала 17 грудня 2024 року, коли вартість всіх монет в обігу становила $3,79 трильйони. Але станом на початок січня вона впала до $3,31 трильйони. Найбільшу частку у цій цифрі, звісно, має найпопулярніший та найбільш дорогий біткоїн. На піку, в кінці минулого року, його вартість сягала $105 тис. Але у січні на фоні розпродажів монети інвесторами для фіксування прибутку, ціна впала до $95 тис.
Щоправда, і ця позначка все одно залишається дуже високою. І, схоже, наразі є рівноважною: індекс «страх/жадібність», який підраховує Coinmarketcap на початку січня 2025 знаходився на позначці 49. Це означає, що на ринку було приблизно порівну «биків» та «ведмедів».
Важливий момент. Перед тим, як купити криптовалюту, ретельно зваж на усі ризики. Волатильність – абсолютно нормальна для ринку криптовалют характеристика. Навіть протягом одного дня котирування можуть змінитися радикально. А прогнози, зокрема й тих, що будуть загадуватися у цій статті, є лише суб’єктивною оцінкою конкретного аналітика чи експерта. Вони не є гарантією успіху. Пам’ятай: відповідальність за інвестиційні стратегії, якими користується інвестор, несе лише він сам.
Оптимістичні прогнози експертів щодо перспектив криптовалют 2025 року базуються насамперед на риториці Трампа. Переможець президентських виборів США ще в середині минулого року зробив чимало гучних заяв. Зокрема пообіцяв, що Сполучені Штати стануть криптовалютним лідером у світі, а BTC стане резервною валютою. Тобто уряд почне зберігати в біткоїні частину золотовалютних резервів. До того ж, додав Трамп минулого липня, за його каденції жоден біткоїн, що належить уряду США, не буде проданий.
Отже немає нічого дивного, що одразу після перемоги Трампа у листопаді криптовалютний ринок буквально вибухнув. І зараз, поки новий президент не оселився у Білому Домі, інвестори перебувають у нервовому очікуванні. Одні вважають, що передвиборча риторика не є гарантією реалізації озвучених планів, інші вірять: Трамп зробить, як обіцяв.
Серед останніх можна відзначити, наприклад, аналітиків глобальної інвестиційної компанії VanEck Метью Сігела, що очолює відділ дослідження цифрових активів, та старшого аналітика Патріка Буша. Вони вважають, що у першому кварталі криптовалюти досягнуть локального піку – для BTC йдеться про рівні $170-180 тис. Потім біткоїн втратить близько 30%, а альткоїни – до 60%. Але у четвертому кварталі знову зростуть до локальних максимумів першого кварталу.
Чи вірити цьому прогнозу, кожен інвестор має вирішувати самостійно. Але слід заначити, що далеко не всі експерти розділяють настільки оптимістичну точку зору. Правда полягає в тому, що достеменно ніхто не може передбачити, скільки коштуватимуть цифрові активи навіть наступного дня.
3. Перспективні криптовалюти 2025 року
Якщо спиратися на зазначені вище прогнози, короткострокові (1-2 місяці) та довгострокові інвестиції (близько року) в найпопулярніші криптовалюти можуть бути успішними. При цьому насамперед слід звернути увагу на найбільш ліквідні монети:
- Біткоїн (BTC).
- Ефіріум (ETH).
- XRP.
- BNB.
- Солана (SOL).
- Догікоїн (DOGE).
Купівля цих монет не гарантує інвестиційного успіху, проте значна кількість інвесторів та постійний інтерес до них принаймні спрощують купівлю та продаж криптовалют.
Але, звісно, не тільки добре знані блокчейн проєкти привертають увагу інвесторів. Одна з дуже популярних інвестиційних стратегій – спробувати знайти недорогі та перспективні криптовалюти, які можуть «злетіти». Очевидно, що вона ґрунтується на славнозвісній історії про американця, який 2010 року заплатив за дві піци 10 000 біткоїнів.
Виглядає дуже привабливо: знайти нові проекти криптовалют, придбати за «смішні гроші» багато монет, а через рік-два стати мільйонером. Та слід зауважити, що шансів реалізувати цю стратегію обмаль. Нові криптовалюти справді з’являються на ринку, але більшість з них не має перспектив стати популярними. А саме популярність і є ключовим елементом цінності криптовалюти.
Менше з тим, серед не надто гучних проєктів є такі, що справді мають непогані шанси. Головним чином через наявність реально цінної пропозиції. Ось кілька прикладів таких:
- VeChain (VET). Мета цього блокчейн-проєкту – мотивувати мережу обчислюваних потужностей брати участь в підтримці платформи, яка в свою чергу пропонує корпоративним клієнтам створювати децентралізовані застосунки для керування ланцюжками постачання. Це не супер-новий проєкт, його започаткували ще 2015 року. Але зараз сфера застосування платформи розширюється, а нею вже користуються такі відомі бренди, як BMW, LVMH, Walmart. Саме це привертає увагу інвесторів та аналітиків: монета не є лише «хайповим» проєктом, а є частиною більш цінної для реального сектору пропозиції.
- Hedera Hashgraph (HBAR). Ця монета також відрізняється потенційною цінністю для реального сектору та залученню в проєкт гучних імен на кшталт Google та IBM. Платформа пропонує транзакційну модель, що відрізняється від звичних блокчейн-протоколів більшою швидкістю, ефективністю, масштабованістю та безпекою.
- StormX (STMX). StormX – це застосунок, який дозволяє користувачам отримувати кешбек в крипті, розраховуючись криптовалютою онлайн. Платформа розроблена саме для прийому платежів інтернет-магазинами. А токен STMX фактично відіграє роль вищої винагороди.
- Solaxy (SOLX). Потенціал цього токену забезпечується прямою причетністю проєкту до популярної Solana. Solaxy – це рішення другого рівня, яке покликане вирішити проблеми масштабування Solana. Solaxy обробляє транзакції , групує їх і повертає в основну мережу Solana. Проєкт має систему винагород для ранніх інвесторів і станом на 7 січня 2025 року зібрав вже $8,9 млн.
4. Фактори ризику
Цей перелік можна продовжувати безмежно довго. Проте ключова концепція, певно, тобі вже зрозуміла. Шукаючи нові криптовалюти для інвестування, звертати увагу слід не тільки на назву, а й на цінність (value) проєкту для реального сектору або такі, що дотичні до існуючих популярних платформ. Звісно, в історії крипторинку є приклади, коли популярним ставав відвертий «мем-коїн», тобто монета, створена заради жарту.
Найяскравіший приклад – славнозвісний Догікоїн, який має завдячувати своєю популярністю Ілону Маску. Саме його твіт 2021 року привернув увагу інвесторів у всьому світі до проєкту, який було створено за 5 років до того. Але все ж такі кейси скоріше виключення. На кожну таку історію успіху знайдеться кількадесят альткоїнів, що загинули у безвісті.
Та й загалом інвестиції в криптовалюту – справа доволі ризикована. Зараз здається, що регуляція ринку криптовалют стає все більш зрозумілою. Уряди більшості країн потроху усвідомлюють, що боротися з ринком, що постійно зростає, неможливо. Відтак краще зарегулювати цифрові активи та дати гравцям зрозумілі правила гри, ніж намагатися їх заборонити.
Менше з тим, волатильність на ринках криптовалют просто надзвичайна. Зростання або падіння котирувань на 10-20 й більше відсотків тут звична справа. За таких коливань можна як швидко заробити, так і швидко втратити частину свої грошей.
5. Інвестиційні стратегії
Частково питання інвестиційних стратегій ми розглянули вище. Загалом, можна відзначити кілька з них:
- Довготривалі інвестиції для захисту заощаджень від інфляції. В такому випадку криптовалюта, зокрема біткоїн, розглядається у якості цифрового еквіваленту золота. Ціна на обмеженому проміжку часу, вважають прихильники такої стратегії, може і впасти. Але стратегічно, на горизонті кількох років, криптовалюта тільки дорожачатиме, оскільки, на відміну від фіатних грошей, її обсяг є обмеженим.
- Спекулятивні ігри та арбітраж. Пояснювати сутність класичної спекулятивної операції, певно, не треба. Логіка проста: купуєш коли дешево, продаєш, коли дорого. Арбітраж має на меті таку саму операцію (купити дешевше, продати дорожче), але без розриву у часі. Різниця в ціні при цьому формується за рахунок різної вартості активу на різних біржах.
- Пошук «єдинорогу». Тобто нових криптовалют або проєктів, що мають потенціал до зростання.
6. Тренди криптовалют в 2025
Яку з цих стратегій обрати, ти маєш визначатися самостійно. Жодні рекомендації друзів, родичів, експертів чи аналітиків не мають бути єдиним мотивом для купівлі криптовалюти. Спершу максимально розберись в темі, шукаючи інформацію в різних джерелах. Лише потім інвестуй.
Говорячи про тренди 2025, не можна залишити поза увагою той факт, що цього року Україна має нарешті запровадити повноцінне регулювання операцій з криптовалютами. Доопрацьований законопроєкт, за інформацією голови податкового комітету Верховної Ради, може бути ухвалений ще до весни.
Документ передбачає, що ключовим регулятором ринку криптовалют в Україні стане Мінцифри. Нормативну базу має підготувати й Національний банк. Це дуже важливий та справді довгоочікуваний крок, який зробить криптовалюти абсолютно легальними.
7. Криптокартка від ЮнексБанк
Наразі ж їхній статус в Україні є неоднозначним, оскільки Закон про цифрові активи, який був ухвалений раніше, так і не набрав чинності. Проте в Україні є абсолютно легальні інструменти, які дозволяють розраховуватися криптовалютою.
Йдеться про картку weld card від Unex Bank. ЇЇ можна прив’язати до криптовалютного гаманця на платформі Weld Money та додати в електронний гаманець у смартфоні, як звичайну банківську картку. При розрахунку карткою weld в магазині чи кафе, еквівалентна сума за поточним курсом списується з криптовалютного балансу гаманця Weld Money. Оформити weld card можна дистанційно.